19
01
15

Jetpack, czyli jedna z najpotrzebniejszych wtyczek do WordPressa

Staram się tu na blogu pokazywać Wam przydatne rozwiązania, które mogą Wam ułatwić pracę nad tworzeniem i promocją bloga. Do takich narzędzi z pewnością należy rakietowy plecak do WordPressa, czyli wtyczka o nazwie Jetpack.

Jest to jedna z wtyczek, które mam zainstalowane na kilku moich najważniejszych blogach. W tym wpisie chciałbym i Was do tego przekonać.

Oczywiście dodam dla porządku, że temat ten dotyczy wyłącznie blogów na skrypcie WordPress, zainstalowanym przez Was na Waszych hostingach. Nie dotyczy blogów w serwisie WordPress.com, ani w innych bezpłatnych serwisach blogowych.

jetpack-wtyczka-wordpress

Jetpack tak naprawdę nie jest jednym narzędziem, a raczej kombajnem użytecznych funkcji i narzędzi.

Do tych, z których ja korzystam, należą między innymi:

  • Statystyki WordPress.com, których używam na tych mniejszych (i zapleczowych) blogach, na których nie chce mi się, albo nie ma sensu instalować Google Analytics,
  • Publikuj, która po połączeniu z Twitterem i Facebookiem potrafi sama, automatycznie, wysłać na te serwisy społecznościowe informację o opublikowaniu nowego wpisu — niesamowicie przydatne, jeśli planujesz publikację wpisów w przyszłości, bo dzięki temu nie musisz tego ręcznie pilnować (świetnie działa w połączeniu z funkcjami wtyczki WP SEO by Yoast, która pozwala na zdefiniowanie obrazka i pełnego opisu do wyświetlania na Facebooku),
  • Dzielenie się, czyli przyciski do polecania treści w mediach społecznościowych przez Czytelników,
  • Subscriptions, czyli możliwość subskrybowania przez e-mail komentarzy pod danym wpisem, ale także nowych wpisów z bloga,
  • Mobile Theme, czyli zoptymalizowaną dla urządzeń przenośnych (tablety, komórki) skórkę.

Są też i inne funkcje, których ja akurat nie wykorzystuję, ale wydają mi się być przydatne:

  • Podobne wpisy — ja nie używam, bo z przyzwyczajenia używam innych wtyczek, ale także zewnętrznych narzędzi (NextClick, ContentStream),
  • Contact Form — do wstawiania formularzy kontaktowych (ja wolę podawać adres e-mail i numer telefonu, więc mnie formularze nie są potrzebne),
  • Widget Visibility — do ustawiania, czy konkretny widget ma być widoczny na danej podstronie, czy nie (co ja załatwiam dłubiąc ręcznie w szablonach).

Osobiście uważam, że już tylko ze względu na wygodną integrację z serwisami społecznościowymi na dwóch płaszczyznach (wspomagającą publikowanie na fanpage treści, ale też zachęcającą do polecania treści z bloga przez czytelników) warto zainstalować. Zresztą to chyba właśnie z tej przyczyny ja tę wtyczkę poznałem — bo ktoś gdzieś ją rekomendował jako wygodne narzędzie do użycia w tym celu. Poza tym Jetpack pojawił się na opublikowanej tu w grudniu liście 25 najlepszych wtyczek do WP autorstwa Tomasza Adamca.

A czy Ty masz już swój plecak rakietowy? 😉

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:



Wpisy powiązane tematycznie:

34 komentarze do artykułu “Jetpack, czyli jedna z najpotrzebniejszych wtyczek do WordPressa”

  1. Uwielbiam statystyki z Jetpacka, bo dzięki nim mam wygodny dostęp np. do najpopularniejszych postów. Co prawda w GA też mogę sobie łatwo sprawdzić, które są najpopularniejsze w ostatnim czasie, ale w Jetpack mogę je od razu otworzyć do edycji, gdybym chciała coś do nich dodać – np. formularz zapisu na newsletter czy jakąś inną informację.
    Muszę sprawdzić to automatyczne publikowanie na FB, kiedyś z tego korzystałam, ale pamiętam, że zasięg takich automatycznie publikowanych postów był strasznie mierny w porównaniu do publikowanych ręcznie.

  2. […]temat ten dotyczy wyłącznie blogów na skrypcie WordPress, zainstalowanym przez Was na Waszych hostingach.

    Krzysztof, to akurat jest na odwrót 🙂 Funkcjonalność Jetapcka pochodzi z WordPress.com – wtyczka Jetpack pozwala na korzystanie z niej również na blogach hostowanych samodzielnie (self-hosted).

  3. Moja ulubiona wtyczka do sprawdzania na szybko statystyk strony oraz najpopularniejszych wpisów. Dużo cennych informacji. Dodatkowe opcje jak publikowanie na FB czy subskrybowanie też są bardzo ciekawe.

    Jednak wtyczka ma jedną wadę, swoją wagę. Na niektórych hostingach, które są słabsze może strasznie spowolnić wczytywanie się bloga, co jest niekorzystne. Ale mimo wszystko warto się nią zainteresować, chociażby ze względu ilość pobrać 13,852,986. Oszałamiający wynik, a także duży plus, że jest wciąż inaktywowana przez autorów.

  4. Wiele osób twierdzi, że ta wtyczka jest duża, obciąża serwer i spowalnia wczytywania strony. Tak czy inaczej i tak z niej korzystam. Np. dlatego, że statystyki są bardziej realne, niż to pokazują inne wtyczki.

  5. Moja ulubiona wtyczka 🙂

  6. @Ola: podtrzymuję to, co napisałem. Ci, którzy mają blogi na WordPress.com mogą nie czytać tego wpisu, bo (jak słusznie zauważyłaś) już mają te funkcje. Nie wiem natomiast, jak jest na innych serwisach blogowych opartych na WordPressie (np. Blog.pl).

  7. A będzie można liczyć na ewentualny poradnik jak ustawić żeby było dobrze? 🙂

  8. @NaturalnieZdrowy: jak co ustawić?

  9. Potwierdzam, że wtyczka jest świetna. Głównie korzystam ze statystyk, ale zaciekawiłeś mnie ta integracją z wtyczka Wp Seo. Możesz coś więcej o tym napisać? Jak to dokładnie zrobić, aby automatyczny wpis na portalach był ciekawy?

    Pozdrawiam
    Artur Wiktor

  10. Potwierdzam, że wtyczka jest świetna. Głównie korzystam ze statystyk, ale zaciekawiłeś mnie ta integracją z wtyczka Wp Seo. Możesz coś więcej o tym napisać? Jak to dokładnie zrobić, aby automatyczny wpis na portalach był ciekawy?

    No w sumie to napisał ci. Jetpack posyła wpis do social media a wp seo definiuje jak wpis się wyświetli w social media.
    Sam Jetpack głupi nie jest i jeżeli wordpress seo czy all in one seo nie zainstalowane to doda potrzebne meta tagi, ale nie wszystkie i nie ma opcji konfiguracyjnych z poziomu kokpitu.

    ======

    PS statystyki jetpacka są ok ale jak zmienimy domenę to lecą do kosza, także do tych co z nich korzystają – nie polegajcie tylko na nich = jakieś zabezpieczenie w postaci np: GA warto mieć.

  11. Przyłączam się do prośby. Sam bym dowiedział się czegoś więcej.

  12. Ja wyłączyłem opcję automatycznej publikacji na FB, z racji tego, że wtyczka jako ikonę wpisu potrafiła wrzucić reklamę z bloga 😉 Ale skoro można pożenić tą opcję WP seo, to może wrócę do tej opcji.

  13. Mobile Theme to niezbędna dla mnie rzecz – Visability też jakoś preferuję, nie lubię grzebać w szablonach 😉

  14. Nie wyobrażam sobie bloga bez jetpacka:)
    Bardzo funkcjonalny i łatwo się obsługuje, a przy tym statystyki są naprawdę dobre – dopóki nie ma się takiego ruchu, że już lepszy analytics google, tak, jak piszesz.
    W każdym razie:Wtyczka – klasa.

  15. Użyteczny wpis! Pozdrawiam!

  16. Kiedys zainstalowalam sobie Jetpacka na krotko, rzeczywiscie wiele potrafi, ale tez sporo wazy. Nastepnie przeskanowalam bloga za pomoca wtyczki P3 (sprawdza udzial poszczegolnych wtyczek w czasie ladowania): w wynikach byl tylko Jet Pack 1000000% . Dlatego odinstalowalam. Wole mniejsze wtyczki, ktore razem robia to samo. Fakt, ze dobrze miec dokladne statystyki by wiedziec dokad zmierzamy. Pozdrawiam serdecznie Beata

  17. Bardzo fajna wtyczka. Znam kilka innych, ale ta jest zdecydowanie najlepsza.

  18. Wtyczka faktycznie jest niezastąpiona. Korzystam z niej od jakiegoś czasu i nie widzę dla niej godnego następny 🙂

  19. Mnie wtyczka przekonała do siebie właśnie statystykami. Jeżeli chcę tylko przyjrzeć się jak wygląda ruch na blogu to wtedy korzystam z tej wtyczki. Google Analytics używam tylko wtedy gdy chcę przeanalizować dokładniej dane, lub zebrać więcej informacji.

  20. Heeeeej 🙂 Twoje wpisy są po prostu mega 🙂 Nie no, jestes najlepszym blogerem jakiego do tej pory spotkałem, naprawdę 🙂 Chcialbym wiedziec co jest tajemnica tych Twoich swietnych wpisow, ale watpie, zebys ja zdradził 😛 Mam wrazenie, ze to dar, czyli talent do pisania 🙂 Naprawde piszesz swietne teksty, chyle czoła i pozdrawiam, hejo 🙂

  21. Zapowiada się bardzo ciekawie, ale nim wyrobie sobie opinię przetestuję go u siebie jakiś czas 🙂

  22. Jetpack? Nie znałem, ale koniecznie trzeba wypróbować, bo brzmi bardzo zachęcająco. Dzięki za informacje.

  23. Też z niej korzystam. Jest dosyć rozbudowana, ale zarazem prosta w obsłudze.

  24. Jetpack tak ale trzeba z głową uruchamiać poszczególne funkcje, bo potrafi słabszy hosting zajeździć niestety.

  25. Dzięki za ten spis wtyczek, sporo mi się przydało 🙂

  26. Z punktu programisty jetpack to najgorsze co może spotkać blog robi straszny bajzel w bazie danych, mimo tego jest nadal bardzo popularny

  27. Jetpack jest najlepszy niema chyba darmowego tak dobrego programu do statystyk. Analyticsa nie mieszam w mojego bloga bo wiem jak się kończy żeniaczka z G.

  28. Faktycznie fajna ta wtyczka. Jest jedną z pierwszych jakie zainstalowałam.

  29. Wtyczka fajna, ale znam lepsze.

  30. Przy instalacji na nowych stronach jetpack nie ma opcji publicznej publikacji. Jedynie może publikować znajomym, itp. Czy ktoś wie jak to zmienić?

  31. Czy możecie polecić dobrą wtyczkę do integracji komentarzy z socjali z blogiem. Czyli jeśli ktoś skomentuje wpis na fp dotyczący artykułu na blogu ten komentarz automatycznie pojawi się pod artykułem. I odwrotnie.

  32. Ja przestałem używać Jetpacka:
    1. Statystyki sprawdzam bezpośrednio w GA.
    2. Zamiast automatycznego Publikuj, używam IFTTT i planuj na fb.
    3. Zamiast „Dzielenie się” mam Sumome.
    Mogę w ten sposób zrobić trochę więcej. Ale jetpack jest o tyle fajny, że wszystko jest w jednym miejscu.

  33. Bardzo dobre zestawienie. Większość wtyczkę to moje must have an każdej mojej stronie. Od siebie dodał bym jeszcze Rich Snippets jako wsparcie SEO.

  34. Witam, trochę nie rozumiem. Piszecie, że Jetpack działa na Worpress.com.
    Czy jeżeli ja mam bloga na WordPress.org to też mogę używać tej wtyczki?

    Pozdrawiam.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.