06
01
10
Jak zarobić na blogu prawniczym?
W dzisiejszym wpisie studium przypadku w formie wywiadu z autorem bloga prawniczego, któremu udawało się już kilka lat temu zarabiać pieniądze. Blog ten dziś nie istnieje a jego autor też pisze bloga, ale o czymś z zupełnie innej branży. Ponieważ poprosił mnie o anonimowość, niestety nie mogę Wam napisać, o jakiego bloga chodzi.
Temat jak dla mnie ciekawy, bo pokazuje, że daje się zarobić nie tylko na sprzedaży miejsc reklamowych czy linków na blogu, ale także na autorytecie, który się z pomocą bloga buduje. Jest to też potwierdzenie przeczytanej przeze mnie dość dawno temu tezy, że nawet gdy na swojej witrynie opisujesz wszystkie aspekty danego zagadnienia po to by nauczyć czytelników, i tak znajdzie się ktoś, kto nie ma ochoty się uczyć i robić czegoś samemu, tylko woli za to zapłacić. Jednocześnie ucząc czytelników daje się dowód własnej wiedzy i umiejętności, czyli buduje się własny autorytet.
Czego dotyczył Twój blog, na którym udało Ci się zarobić pierwsze pieniądze?
Dotyczył prawa kanonicznego. Dokładniej mówiąc kwestii unieważniania i stwierdzania nieważności małżeństwa (popularnych „rozwodów kościelnych”).
Jaka była historia jego powstania?
Bloga założył mój kolega – miało to być miejsce z podstawowymi informacjami na temat. Stąd pomysł na bloga o takiej tematyce. Potem pojawiły się komentarze i ludzie zaczęli zadawać pytania. Początkowo kolega odpowiadał na pytania sam. Pewnego razu poprosił mnie o małą konsultację i w ten sposób dołączyłem do projektu.
Czy zakładaliście go z myślą o zarobieniu pieniędzy?
Nie. To miała być podstawowa i darmowa pomoc.
W takim razie, skąd wzięły się pierwsze pieniądze, które zarobiliście? I w jakich okolicznościach się to stało?
Jeden z czytelników bloga poprosił o napisanie pozwu do sądu biskupiego i zaproponował zapłatę za udzieloną pomoc prawną. Od tego się zaczęło. Potem tego typu osób zaczęło przybywać.
Ile udawało Wam się zarobić?
Kilkaset złotych miesięcznie – nie było stałego cennika.
Ile czasu na swoją blogową pracę poświęcaliście?
Różnie – zazwyczaj zbierało się pytania z całego tygodnia i odpowiadało hurtem w wolnej chwili. Generalnie – kilka godzin tygodniowo. Sporo zależało od tego jak skomplikowane były pytania. Czasami dyskutowaliśmy i spieraliśmy się cały tydzień odnośnie tego jaką dać odpowiedź, bo każdy z nas miał inną wizję tego jak powinna ona wyglądać.
Czemu blog już dziś nie istnieje?
Założyciel bloga wyjechał za granicę dalej się kształcić i inicjatywa powoli umarła śmiercią naturalną, bo nie miał się tym kto zająć.
Czy, Twoim zdaniem, dziś dałoby się na takim blogu zarobić?
Dzisiaj byłoby trudno, bo temat jest już szerzej znany, sporo kancelarii zajmujących się tą tematyką ogłasza się w internecie i konkurencja jest spora.
7 komentarzy do artykułu “Jak zarobić na blogu prawniczym?”
Pozostaw komentarz
Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.
Jak zwykłe unikalna wiedza, dobry pomysł i timinig źródłem sukcesu 🙂
Pozdr.
Coś mało tych pytań :), spodziewałem się czegoś dłuższego… pozostał pewien niedosyt.
JAk powyżej. Na podstawie wstępu na głównej napisałem sobie w wyboraźni, cały – ze dwa razy dłuższy wywiad , wliczając w to ciche typowanie, czy aby nie kojarzę osoby. A tutaj… ech wiem , że anonimowość, ale bez przesady. Poza tym drobny szczegół, powyższe nie tyle podpada pod zarabianie przez bloga, ile pod zarabianie dzięki promocji czyli reklamie, promocji i marketingowi dzięki blogowaniu. No nic.
Pozdrawiam
@shpyo: wiem, przede wszystkim brakuje bloga. Ale mój rozmówca nie jest w stanie przypomnieć sobie pod jakim adresem funkcjonował. Mógłbym go wykopać z archive.org albo jakoś inaczej odnaleźć…
@dzieciak: to nie jest zarabianie na blogu jako takim, tylko zarabianie dzięki posiadaniu bloga. 🙂
Szkoda tylko, że blog już nie istnieje i treści tam zawarte przepadły w niebyt.
ten wpis powinien się nazywać, Jak zarobić na wpisie o blogu prawniczym. q-;
Trochę mało konkretów jak na wywiad.