02
01
11

Jak zarobić na blogu pisanym nieregularnie?

Ile razy jeżdżę po różnych imprezach opowiadać o zarabianiu na blogu, zawsze zaznaczam, że aby zarobić na blogu, trzeba go pisać regularnie. Że regularność jest kluczem do zbudowania stałego grona wiernych czytelników. Ale czy bez tej regularności da się na blogu zarobić? Zostałem o to zapytany ostatnio przez czytelnika:

Mam pytanie. Czy znasz jakąś metodę dobrego zarobkowania na blogu gdy nie mam czasu na codzienne pisanie i systematykę działania??

Ja oczywiście przesadzam, że regularne pisanie nowych wpisów jest niezbędne, aby blog mógł zarobić. Bo to oczywiście nieprawda. Ale uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że im mniej regularnie publikujemy na niego nowe wpisy, tym trudniej będzie na nim zarobić. Z całą pewnością nie trzeba zaś tworzyć wpisów codziennie. Wystarczy pisać dwa wpisy w tygodniu, to już nie jest bardzo obciążające.

Ale jak zarobić, jeśli po prostu nie możemy regularnie pisać nowych wpisów?

Wystarczy mieć bloga, na którym po prostu będzie się pojawiać masa nowych odwiedzających. Takiego, który będzie się dobrze pokazywać w wynikach wyszukiwania na ważne w niszy hasła. To oczywiście łatwiej osiągnąć, gdy pisze się często — im więcej wpisów na blogu, tym łatwiej go wypozycjonować, tym więcej będzie mieć zaindeksowanych podstron, tym bardziej longtailowe hasła będą na niego ściągać czytelników. Ale wystarczy raz tę treść stworzyć, albo ją po prostu kupić, a potem dbać o jej pozycjonowanie.

Choć z drugiej strony pozycjonowanie, zwłaszcza pracowite zbieranie linków z komentarzy na blogach i z forów dyskusyjnych, wymaga systematyki.

Niezależnie od regularności czy częstotliwości wpisów, można zarabiać na sprzedaży linków. Jeśli linki mają służyć do pozycjonowania, bardziej istotny będzie Page Rank Twojego bloga, a także powiązanie tematyczne z docelową witryną, niż liczba czytelników. Jeśli reklamodawca też liczy na to, że będzie mieć bezpośrednie przekierowania z Twojego bloga, pewnie zrezygnuje z reklamy po pierwszym okresie, gdy okaże się, że jednak tych przekierowań nie ma, bo na blogu nie ma czytelników.

Tak czy siak, trudno jest zarobić na blogu, jeśli masz go stworzyć od podstaw a nie możesz wygospodarować czasu na systematyczną pracę nad nim. Zwłaszcza w tym pierwszym okresie jego istnienia jest ona najważniejsza. Moim zdaniem musisz znaleźć czas przynajmniej na napisanie 30-50 wpisów na bloga. Niekoniecznie wszystkie muszą zostać opublikowane od razu (korzystaj z funkcji zaplanowania publikacji na przyszłość), ale tyle wpisów to chyba minimum.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:Wpisy powiązane tematycznie:

19 komentarzy do artykułu “Jak zarobić na blogu pisanym nieregularnie?”

 1. Faktycznie, blog pisany nieregularnie, albo raz na miesiąc ściąga bardzo mało liczbę czytelników. Sam prowadzę takiego bloga, na którego piszę raz, czasem dwa w miesiącu i co prawda ktoś tam wchodzi to jednak myślałem, że będzie większy ruch…

 2. Według mnie wcale nie jest potrzebne 30-50 wpisów na bloga, można napisać 5 wpisów i z tego zarabiać, przecież blog to też strona, a istnieją strony po kilka podstron i zarabiają. Wystarczy w tych kilku wpisach poruszyć zyskowną tematykę, która będzie nam przynosiła użytkowników z wyszukiwarek, a sposoby reklamy są dokładnie takie same jak na zwykłym blogu. Jedyna różnica w tym czy blog jest pisany regularnie czy nie to fakt, że pozbywamy się ludzi, którzy regularnie wracają na bloga. Jeżeli piszesz regularnie zbierasz ludzi, a jak jakiś blog jest opuszczony to użytkownik na tego bloga wejdzie raz(no może dwa) i więcej nie wróci to jest jedyna różnica.

 3. Trzeba też od czasu do czasu znaleźć czas na moderowanie komentarzy, i odpisanie na zadane w nich pytania itp.
  Linki pozycjonujące to jest dobry zarobek dla stron z PR, które niekoniecznie mają dużo odwiedzających. Wystarczy dbać o taki blog/stronę aby był czysty od wszystkich śmieci (spamu, powielającej się treści), do tego jakiś ładny szablon zoptymalizowany pod SEO, i taka stronka może spokojnie do 100 zł miesięcznie zarabiać.

 4. Można tworzyć bloga dla wyszukiwarek 😀 Wtedy np główna strona jest ustawiona jako statyczna, a wpisy dodawane są bardzo rzadko jako podstrony. Taką stronę pozycjonujemy, jest oczywiście na niej wartościowa treść oraz potencjał na jakim możemy zarobić, dobrze wypozycjonowana i wypromowana strona na pewno zarobi 🙂

 5. mała uwaga Page Rank nie jest aktualizowany od ponad roku i z tego co piszą w internecie google porzuciło ten projekt.

  Sprzedaż linków na stronie jest narażona banem domeny

 6. @instalator: Jeśli sprzedaż obejmuje emisję linku z atrybutem: nofollow to Wujek nie widzi w tym nic złego (tj. link, który w teorii nie przekazuje PR i pozycji).

  Blog jak każda inna strona może zarabiać także z użytkowników bezpośrednio z wyszukiwarki jeśli jest dobrze promowany. Unikalna treść, dobra nisza i merytoryczne treści – nie możemy ograniczać się wyłączenie do osób regularnie odwiedzających witrynę, statyczna domena także może sprawnie generować dochód.

 7. Moim zdaniem blog musi być pisany regularnie. Tak jak już kiedyś wspomniałeś na łamach swojego bloga nie musi to być codziennie, ale może być to co tydzień, a nawet co miesiąc. Ważne, żeby użytkownik widział, że nasz blog żyje. Co do nieregularnego pisania to owszem można zarobić na stronie, na której się zupełnie nic nie dzieje. Wystarczy stworzyć stronę z dobrymi słowami kluczowymi, treścią, wstawić reklamy, dobrze wypozycjonować i pieniądze będą leciały same bez żadnej ingerencji w treść – tylko jest jeden problem, nie możemy mówić wtedy o tym, że prowadzimy bloga.

  Pozdrawiam 🙂

 8. Jeżeli ktoś nie ma czasu na systematyczne pisanie, a chce zarabiać w sieci – najlepiej niech odpuści bloga i stworzy sobie mini serwis informacyjny – nawet na bazie wordpressa. Dzięki temu będzie mógł łatwo dodać jakąś informację kiedy będzie chciał, a jak nie to serwisbędzie nadal wartościowy, bo będzie na nim wporzo trześć i cała reszta. Do tego dokładając SEO – chociażby takie, które może wykonać dla takiej osoby moja firma i sprawa załatwiona 🙂 Mała inwestycja, a może cieszyć!

 9. @Kamil
  U mnie wystarczy raz na miesiąc by utrzymywać 25000 odsłon miesięcznie. Kilkukrotne zwiększenie częstości pisanie może podbić tę liczbę do góra 30000. I niemal cały ruch generują dwa kilkuletnie wpisy, pozostałe 150 się nie liczy:)

 10. @kwahoo: to jest najgorsze, no nie? Człowiek pisze i pisze i pisze, a większość ruchu ma właśnie tylko z tych kilku dobrze trafionych wpisów. I się człowiek potem zastanawia, jak trafić na kolejne tematy na tego typu wpisy… Ja do dziś tego nie umiem.

 11. A to jest bardzo proste, ale nie mogę zdradzić sekretu 🙂 Jeszcze nie teraz, może za parę miesięcy 🙂 A jeżeli chodzi o ruch.
  W przypadku jaki podaliście – 90% ruchu np. z dwóch wpisów – zupełnie „nieopłacalne” według mnie jest ciągnięcie bloga, chyba, że udaje się wam trafiać na kolejne świetne tematy, a im więcej nowych wpisów, tym proporcje (wpisy popularne kontra reszta) się wyrównują. Jeżeli tak nie jest, męczenie się z codziennym pisaniem wg mnie to strata czasu – można to lepiej wykorzystać tworząc nową stronę i w niej szukając czegoś więcej.

 12. @gniotek – Zgadzam się z tym. Czasem lepiej wystartować z nową stroną i w niej szukać nowego dochodu niż męczyć się ze starym blogiem, który czy piszemy czy nie przynosi te same dochody.. Całkiem inną sprawą jest pisanie bloga dla przyjemności, swojego hobby. Pamiętam czasy gdy kilka komentarzy na blogu dawało ogromną radość 😉

 13. Ja nadal odczuwam ogromną radość, gdy ktoś komentuje moje wpisy 🙂 Może dlatego, że zdarza się to bardzo rzadko… Ale się zdarza i to najważniejsze 🙂

  A pisanie dla hobby – jasne, można. Można jednak również modyfikować sposoby – jak pisanie na forach dla hobby(nawet na swoim założyć itd), albo nawet na portale informacyjne – wiesz, oprócz blogów są jeszcze inne sposoby, ale zgadzam się – tutaj trzeba rozważyć to: co kto lubi 🙂

 14. @Krzysztof Lis
  Ja polecam wpis na blogu Pawła Białeckiego dotyczący artykułów tzw. filarów 🙂

 15. Krzysztofie mógłbyś edytować w komentarzu nademną e-mail i imię na takie jak w tym komentarzu? Pomyliło mi się troszkę 🙂

 16. Regularnie znaczy co pewną określoną jednostkę czasu tak?
  Bo mnie zdarza się nie regularnie pisywać na blogu/ach.

  Jeden z moich blogów mimo, że ma wpisy co miesiąc od pół roku zwiększa mi się ilość czytelników, no i zarobki.

 17. Trzeba pisać regularnie żeby zdobyć czytelników i zaistnieć w sieci.

 18. Do trafienia w dobre wpisy trzeba mieć szczęście 🙂 Taka prawda, że na blogu, który ma 100-200 wpisów, solidny ruch sprowadzi może 3-4%.

  Sam miałem tak, że jeden wpis o śledziku sprowadził mi na bloga więcej ruchu, niż 100 wpisów o nowościach ze stajni Microsoftu, Apple i nowościach z Internetu. Ale tak już niestety jest 😉

  Co do regularności – tak naprawdę nie jest potrzebna, jeśli nie zależy nam na kontakcie z czytelnikami. Jeśli piszemy bloga for money wystarczy na start umieścić 50 wpisów, potem co jakiś czas dodawać inne i jakoś to będzie 😉 Regularność jest wymagana jeśli chcemy zdobyć stałych czytelników, którzy będą tworzyć jakąś wspólnotę skupioną w okół naszego bloga.

 19. Właśnie nad systematycznością wpisów muszę ostro popracować.
  Mój blog jest młodziutki 3miesiące i niema jeszcze stałych czytelników, dlatego nie pilnuje regularności zamieszczenia wartościowych wpisów.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.