26
01
11

Jak zarobić na blogu o grafice i fotografii?


Flattr this

Dziś wpis z mojego ulubionego cyklu odpowiedzi na pytania czytelników. To pytanie dostałem w komentarzu, a ponieważ proszę aby w komentarzach nie zadawać pytań nie związanych z tematem wpisu, komentarz skasowałem. Mimo takiej polityki komentarzy, pytania nie pozostają bez odpowiedzi i prędzej czy później doczekają się jej w takiej czy innej formie. Autor tego pytania, Paweł, zgodził się na to, bym odpisał mu publicznie w ramach cyklu.

Oto treść pytania.

A czy na blogu poświęconym Grafice komputerowej oraz fotografii, można coś „wycisnąć”?

Tzn, na moim blogu TwójGrafik nie mam zamiaru pisać o tym, czym jest i po co jest Grafika Komputerowa itp, tylko pisać i publikować moje własne prace, projekty graficzne reklam które wykonuję, oraz część z moich fotografii, która nie trafi do Portfolio, ale chcę ją pokazać.

No i blog został postawiony na W-P, więc raczej reklam umieszczać nie mogę.
A jak wygląda sprawa z reklamami na darmowym hostingu?
Czy jest możliwy zarobek?

Blog dopiero co wystartował. Ogólnie rzecz biorąc, nadszedł czas zmian, czyli kompletnie zmieniam i swoją stronę z Portfolio i założyłem bloga, na którym mam zamiar publikować swoje prace, a także fotografie, które nie koniecznie mają trafić do Portfolio. Blog też ma służyć po to, by ludzie którzy śledzą moje prace na kilku forach, głównie dwóch (photoshop.pl i graffika.pl) mogli tam zaglądać. A także na blogu chcę podawać informacje co nowego na stronie oraz przybliżyć trochę temat projektowania czytelnikom.

Myślę, że w tym przypadku zarobienie na blogu bezpośrednio nie będzie łatwe. Nie chcesz pisać o tym, czym jest grafika komputerowa, to pojawia się więc pytanie, o czym chcesz pisać? Abyś mógł zarobić na blogu na reklamach czy na programach partnerskich, musisz pisać taką treść, która będzie się do tego nadawać. I mam tu na myśli zarówno możliwość jej wypromowania, jak i możliwość umieszczenia w niej pasujących reklam.

Z tego, co zobaczyłem na Twoim blogu wynika, że jest to tak naprawdę blog wielotematyczny. Bo z jednej strony publikujesz swoje projekty graficzne, a z drugiej strony wrzucasz różne fajne zdjęcia. Ja bym spróbował to rozdzielić i na łamach tego bloga zostawić tylko projekty graficzne, a także dołożyć do tego więcej informacji praktycznych, przydatnych z punktu widzenia czytelników:

  • jakieś tutoriale,
  • recenzje pasujących tematycznie programów, serwisów internetowych, książek (linki partnerskie!),
  • projekty pokazane od początku do końca, wraz z wyglądem etapów pośrednich, aby widać było, jak powstawały.

Grafika komputerowa to fajna rzecz, kiedyś sam próbowałem się tym bawić i szukałem informacji praktycznych, które pomagałyby mi w rozwiązywaniu jakichś problemów. Oczywiście po wizycie na blogu grafika, który opisuje sekrety swojej pracy, nie zamówiłbym u niego usługi — ale ja przecież nie zamówiłbym jej tak czy inaczej, bo po prostu nie taki był cel mojej wizyty. Z drugiej strony gdybym szukał kogoś, kto ma dla mnie zrobić jakieś zlecenie, wziąłbym tego, który pochwali się, że coś umie. 🙂

Takiego bloga mógłbyś wtedy wykorzystywać nie tylko do zdobywania klientów, ale też jako uzupełnienie Twojej oferty przedstawianej ludziom, którzy na bloga nie zajrzeli. Przykładowo, jeśli brałbyś udział w aukcjach na zleceniach.przez.net, mógłbyś podrzucać adres swojego bloga jako uzupełnienie portfolio. Zresztą nie wiem, czy nie zrobiłbym na Twoim miejscu portfolio jako części bloga i nie zrezygnował z osobnego portfolio. Polecam też Ci zajrzenie do wpisu o metodach pośredniego zarobienia na blogu, może coś Ci jeszcze wpadnie do głowy.

Resztę wpisów, tę ze zdjęciami, wydziel do osobnego bloga. I inaczej promuj. Bo jeśli robisz fotki fajnych miejsc w okolicy, które zwiedzasz w czasie wycieczek, to będą one interesować nie tylko mieszkańców tejże okolicy czy osoby amatorsko zajmujące się fotografią, ale też ludzi, którzy może chcieliby tam przyjechać. Czyli oprócz samych fotek wrzucaj np. informacje gdzie dokładnie zostały zrobione (możesz podawać np. współrzędne GPS, albo odnośnik do mapy Google z zaznaczonym miejscem wykonania fotografii).

Na WordPress.com nie można mieć reklam. To znaczy można (technicznie jest to wykonalne), ale regulamin tego zabrania, czyli nie wolno. Więc jeśli chcesz tego bloga traktować poważnie, to go stamtąd zabierz i postaw na jakimś własnym hostingu. Nie musi być rozbudowany, wystarczy nawet najtańszy hosting, który kosztuje pewnie z 50 PLN/rok. Fotografie i tak warto trzymać np. na Flickr.com, czy w innym tego typu popularnym serwisie, bo i tam mogą zostać znalezione.

Autor:Krzysztof Lis |



Wpisy powiązane tematycznie:

13 komentarzy do artykułu “Jak zarobić na blogu o grafice i fotografii?”

  1. „Blog też ma służyć po to, by ludzie którzy śledzą moje prace na kilku forach, głównie dwóch (photoshop.pl i graffika.pl) mogli tam zaglądać. „.

    Jak dla mnie bez sensu… Zastanów się po co tam mają zaglądać. Strony nie robi się po to żeby „ktoś tam zajrzał”. To tak jakbyś robił ulotkę po to żeby ktoś ją obejrzał i poszedł dalej w swoją stronę. Moim zdaniem autor w ogóle nie przemyślał tego bloga. Z tego co wyczytałem jest grafikiem. To niech ze strony zrobi doskonałe narzędzie promocji swojej twórczości. Wszyscy chcą na wszystkim zarabiać „bezpośrednio”. Moim zdaniem ten blog nie ma możliwości zarabiać pieniędzy wprost. Może natomiast tak jak Krzysiek napisał promować pracę autora. Innego zastosowania na chwilę obecną nie widzę.

  2. Tego typu strony mogą służyć, wg mnie, tylko do zarabiania „pośredniego”. Czyli ktoś zajrzy, obejrzy prace i zamówi na przykład nowy design dla swojego serwisu.
    W żaden inny sposób raczej nie zarobisz. No chyba, że poprowadzisz bloga specjalistycznego z tutorialami np. do GIMPa czy Photoshopa. Wtedy na pewno znajdą się reklamodawcy.

  3. W mojej opinii tego typu blogi, bezpośrednio powiązane z wykonywanym zawodem lub pasją na której chciałoby się zarabiać to przede wszystkim narzędzie budowania wizerunku, a niekoniecznie źródło bezpośredniego dochodu. Lepiej poświęcić te kilkadziesiąt złotych potencjalnego zarobku miesięcznie i uwolnić bloga od reklam.

    Rozdzielenie bloga to dobry pomysł – lepiej skupić się na jednej rzeczy, bo wtedy ruch będzie bardziej stargetowany, a czytelnicy będą wiedzieli dokładnie czego się spodziewać. Przeniesienie się na własną domenę to właściwie konieczność, jeśli blog naprawdę ma być profesjonalny.

    Jeśli chodzi natomiast o prowadzenie jednocześnie dwóch młodych blogów, to nie uważam, żeby to był dobry pomysł. Na początku zajmuje to naprawdę dużo czasu i lepiej skoncentrować się tylko na ważniejszym z projektów, rozkręcić go trochę i potem na spokojnie zabrać się za kolejny.

  4. Według mnie jeśli coś o grafice to najlepiej tworzyć płatne i darmowe wpisy. Ktoś wykupuje konto premium i ma dostęp na miesiąc do wpisów tylko dla „vipów”. Jednak z grafiką jest naprawdę ciężko i są tysiące tutoriali za darmo tak więc te płatne musiały by być naprawdę zaawansowane. Na zwykłym udostępnianiu swoich prac to tylko taki dodatek do portfolio, kasy raczej nie będzie według mnie.

  5. Jak wspomnieli wyżej – taki blog pomaga w budowaniu wizerunku. Wiem coś o tym. Z drugiej strony taki blog to duże wyzwanie pod kątem zbierania ruchu z długiego ogona. Bez ruchu ciężko będzie na nim zarabiać (bez względu na typ reklamy).

  6. Jak dla mnie trochę za mało. Gdzie odbywa się mianowicie to „zarabianie” na blogu? Rozumiem jako wizytówka dla grafika. Nie będę się powtarzał po komentujących wyżej, bo nie o to chodzi aby tylko pogadać.

    Wiecie jak zarabiać na blogu o fotografii i grafice?
    Trzeba naprawdę z głową używać narzędzi, które są dostępne w internecie.
    Jeśli uważasz, że potrafisz robić ciekawe zdjęcia/grafikę…
    – Zrób kilka themów do WP i wrzuć je na themeforest.net możesz zarobić $1-$40 za theme
    – Wrzucaj prace na flickr.com, są świetnie pozycjonowane, SEO tak mówi 😛
    – Dobrze opisuj swoje prace, dobry tytuł posta to odnaleziony blog
    polecam poprzeglądać od strony podpisów grafiki wyszukane w google, co prawda mniej treści, to trudniejsze pozycjonowanie, jednak nie przejmowałbym się tym nazbyt
    – Załóż stronę na FB i również dodawaj prace, google bardzo polubiło serwisy społecznościowe, SEO tak mówi 😛
    – Sprawdź się na stronie z t-shirtami threadless.com jeśli twoja grafika zyska popularność, to dostaniesz $2000 i udział ze sprzedaży 🙂
    – Więcej możliwości dają sklepy z gadżetami z Twoją grafiką http://www.cafepress.co.uk oraz http://www.zazzle.com

    Życzę powodzenia! Chętnie zobaczę polskie prace na tych stronach 🙂
    Zaglądnijcie też do mnie, proszę 😀

  7. Nie wiem jak na blogu, nigdy w takowego posiadaniu nie byłem, ale na stronie o grafice komputerowej zarobić się da.
    Jeżeli chcesz na czymkolwiek zarabiać to zapomnij o darmowych narzędziach. Zainwestuj w serwer i domenę – koszt niewielki, a pamiątka na całe życie.
    Pisz raczej poradniki, opisując w nich krok po kroku, proces obróbki na poszczególnych przykładach. Tylko musisz pisać ładnie 😉

    Wiem o czym piszę, sam mam serwis www jak ulał w temacie. Może znacie? – http://www.gobart.pl. W tej chwili jest do kupienia na Allegro za jedyna 16000 zł. Nie mam czasu na jego prowadzenie. Przy odrobinie wysiłku w 3 lata się zwróci.l

  8. Największe zyski w tym temacie można osiągnąć z programów partnerskich na serwisach stock’owych…chociaż jak wszędzie wyniki bedą odzwierciedleniem naszego zaangażowania. Pozdrawiam

  9. A co sądzicie o prowadzeniu bloga, który byłby pomocny w opanowaniu teorii projektowania graficznego?
    Kilka dni temu uruchomiłam takowy bo potrzebuję motywacji do pogłębiania mojego zainteresowania w tym kierunku. Wiecie jak to jest. Jak będę musiała to będę czytała i pisała a jak nie to niedługo mi przejdzie.
    Nie wiem jedynie jak go wypozycjonować…
    Mogę rosić o jakieś sugestie? 🙂

  10. Jeśli treści będą ciekawe i pomocne to znajdą się i czytelnicy. Wystarczy wtedy tylko udzielać się w miejscach, w których mogą się oni znajdować 🙂 Dobrym pomysłem jest stworzenie jakiegoś darmowego poradnika, który będzie można pobrać za zostawienie maila.

  11. Dziękuję…pomyślę o tym 🙂

  12. Również ciekawym pomysłem jest nagrywanie video blogów o fotografii, za przykład może posłużyć blog 35mm .

  13. Prowadzenie strony i dawanie tam toturiali i rzeczy do pobrania, jest dla mnie zarabianiem. Nie chodzi mi tu o konkretne pieniądze, tylko mam kontent do mojej strony i przez to zlecenia jako grafik.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.