19
06
09

Jak startować z promocją bloga?

Tym tytułowym pytaniem można byłoby streścić list, który dostałem na początku czerwca od jednego z czytelników — Tomka (28 l.) z Grodziska Mazowieckiego.

Od pewnego czasu obserwuję z ciekawością Twojego bloga i powiem szczerze, że po części pod wpływem Twojego bloga postanowiłem i ja spróbować. W kwietniu uruchomiłem pod adresem www.banktester.pl blog, który w moim zamiarze ma być o bankach i usługach bankowych, nowych produktach. Zdaję sobie sprawę, że początki są trudne i nie oczekiwałem niesamowitego sukcesu na początku. Nie mówię tu o zarabianiu, a raczej (przynajmniej na początku) o ilości odwiedzin. W temacie pozycjonowania jestem totalnym laikiem i nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Wiem, że Twój blog nie jest o pozycjonowaniu tylko o zarabianiu ale obserwując miejsce w wyszukiwarkach blogu zarabianie-na-blogu.pl oraz blogu tani-dom.blogspot.com idzie Ci całkiem nieźle.

Na pozycjonowaniu to i ja się niespecjalnie znam. Wiem na ten temat parę spraw i parę razy o pozycjonowaniu tu pisałem. Takie podstawy pozycjonowania dla blogera to dobry pomysł na osobny wpis, albo lekcję na łamach kursu dla początkujących. Pozwolę sobie więc streścić ją w kilku punktach:

  • wstawiaj linki wewnątrz bloga — linkuj między artykułami,
  • zdobywaj linki z innych serwisów,
  • staraj się by słowa kluczowe były w tytule strony, jej adresie, oraz powtarzały się w treści artykułu — w nagłówkach (znaczniki <H1> do <H6>, w praktyce stosuje się nie więcej jak trzy poziomy nagłówków), w wytłuszczeniach, itd.

Złote Myśli wydały ostatnio książkę o pozycjonowaniu — jeszcze jej nie przeczytałem (czekam aż przyjdzie do mnie wersja papierowa), więc jej polecić nie mogę — ale mimo to zasugeruję Ci jej zakup. ZM mają gwarancję satysfakcji, więc zawsze możesz ją zwrócić i dostać zwrot pieniędzy. Za darmo sporo wiedzy znajdziesz na forum Pozycjonowanie i Optymalizacja.

Tak czy siak — ekspertem od pozycjonowania nie jestem, wysokie pozycje moich serwisów to po części efekt planowych działań, po części dobrego contentu do którego ludzie sami linkują ale także zwykłego szczęścia. Zwłaszcza ten tani-dom.blogspot.com jest tego przykładem — bo to jest blog jednego wpisu, bo niemal 60% wszystkich wizyt dotyczy właśnie tylko jednego wpisu. Oprócz szczęścia miewam też sporego pecha, dwa moje serwisy wpadły w filtr w Google’u i nie widać, by ich pozycje miały się w najbliższym czasie poprawić… 🙁

Mam wrażenie, że duży wpływ na kiepskie wyniki Twojego bloga ma fakt, że wybrałeś sobie mocno zapchaną niszę. O bankowości jest kilka sporych serwisów i masa blogów, więc naprawdę trudno będzie Ci się przebić. Nie wiem jaki masz pomysł na unikalną treść na tego bloga, ale mam nadzieję, że to dobry pomysł. Bo dobry pomysł na unikalną i ciekawą treść będzie Ci raczej potrzebny. Czytając podsumowanie Twojego bloga, które wpisałeś w stopce, tak naprawdę nie wiem, czemu mam czytać akurat Twój blog a nie inne serwisy branżowe. Nie wczytywałem się w niego dokładnie, przejrzałem go tylko pobieżnie, ale nie poczułem w trakcie tego oglądania, że Twój blog da mi coś, czego nie dadzą mi inne serwisy. Masz sporą konkurencję — musisz więc robić coś innego niż wszyscy, lub to samo — ale lepiej.

Póki co proponuję ściągnąć czytelników na Twojego bloga z miejsc, w których już się pojawiają. Najprościej — z forów dyskusyjnych i innych tematycznych blogów. Pisz unikalne i ciekawe komentarze, bierz udział w dyskusjach, zachęć swoją aktywnością i ciekawymi wypowiedziami do przeczytania Twojego bloga. Pilnuj się tylko, by nie spamować, każda Twoja wypowiedź ma być przede wszystkim użyteczna dla innych czytelników — tak, by niejako obiecać taką samą użyteczność wpisów na Twoim blogu.

Kolejny krok, najlepiej do zrobienia równolegle, to przygotowanie się do marketingu artykułowego — jak nieudolnie spolszczyłem anglojęzyczny article marketing. Pisz artykuły do przedruku, korzystając z serwisów w rodzaju artelis.pl. To wprost pomoże Ci zdobyć czytelników, ale też pomoże w pozycjonowaniu. Ale to też doskonały temat na osobny wpis…



Wpisy powiązane tematycznie:

12 komentarzy do artykułu “Jak startować z promocją bloga?”

  1. Ja tam myślę, że najważniejszy i tak jest dobór słów kluczowych. Od tego należy zacząć. Duże znaczenie ma też (jak Krzysztof pisał) promocja na forach – u mnie ok. połowy wejść jest właśnie z for dyskusyjnych na których się udzielam. Poza tym można też skorzystać z systemów wymiany linków, chociaż i one czasami różnie działają.

  2. Mam pytanie odnośnie optymalizacji wordpressa. Otóż na moich blogach często dublują się linki wewnętrzne, np górne menu ma ten sam spis wpisów co dolny. Czy takie coś może źle wpłynąć na pozycjonowanie?
    ———————————————————
    Drugie pytanko już miałem zadać pod wpisem z nagraniem z Radomia. Największą rzeczą jaka mnie zaciekawiła, było to że Ty Krzysztofie prowadzisz kilkanaście blogów, a Twój kolega prowadzący Bloga o Apple , prowadzi tylko jednego bloga.
    I mam taki plan że chcę pisać 5 blogów o tematyce finansowej czy lepiej będzie jak będę od razu prowadził ich około 20. Pisząc 5 blogów miałbym czas by napisać na każdym po jednym artykule na dzień, zaś pisząc ich 20 będzie to około 2 artykuły na tydzień. I teraz kompletnie nie wiem jaki sposób pisania wybrać, pewnie można by o tym napisać oddzielny post 🙂 ale zadowolę się krótką odpowiedzą choćby czytelników….

  3. @Rewolucjonista – „first link counts” czyli pierwszy link w kodzie jest ważny jeśli prowadzą do tego samego miejsca. Ale warto zadbać o to aby nie było duplikatów – tak sądze.

  4. Nie jestem ekspertem ale… Krzysztof trafnie zauważył: „Czytając podsumowanie Twojego bloga, które wpisałeś w stopce, tak naprawdę nie wiem, czemu mam czytać akurat Twój blog a nie inne serwisy branżowe.”

    Myślę że osiągniesz zadowalającą poprawę jeśli tylko zwrócisz uwagę że artykuły na Twoim blogu są przede wszystkim dla TWOICH CZYTELNIKÓW. Powinny być oczywiście interesujące, ale głównie rzecz w tym żeby były pożyteczne i skierowane na zaspokojenie potrzeb użytkownika.

    Przykład:

    Piszesz:
    Kredyty hipoteczne – program Rodzina na Swoim

    Lepiej by było coś w stylu:
    „Pozwól by państwo spłacało odsetki za Twój dom” lub
    „W jaki sposób możesz zarobić na rządowym programie rodzina na swoim”

    Warto abyś pamiętał że większość czytelników nie interesuje się hobbystycznie finansami, ale szuka informacji która będzie dla nich użyteczna.

  5. Odpowiadając piszącemu zapytanie:

    Może nie uznacie tego za spam, ale kilka dni temu popełniłem takie coś:
    http://nomadowyblog.pl/2009/06/jak-napisac-artykul-na-strone

    A co do samego bloga: musisz trochę popracować przy nim technicznie. Zeby długo nie pisać, tu masz skrócony przepis na początek:
    http://caletoseo.wordpress.com/2009/06/03/od-czego-zaczac-pozycjonowanie-wordpressa

    I najważniejsze: zrób porządek z hostingiem. Nie bede pisal tutaj o co chodzi, ale jeżeli przeczytasz ten koment, to odezwij się na gg podane na mojej stronie. Google zaideksowało już smieci, których nie powinno.

  6. @Rewolucjonista: ja też bym chętnie prowadził jednego bloga, gdybym tylko z tego jednego bloga miał dostatecznie dużo czytelników. 😀 A tak muszę prowadzić kilkanaście, choć więcej niż 100 wizyt dziennie ma tylko kilka. Reszta robi bardziej za zaplecze.

  7. Zawsze mnie ciekawiło ile w sumie blogów prowadzisz 🙂

    Co do pozycjonowania – można to robić (skutecznie) mając odpowiednio duże i wartościowe zaplecze. Jeśli takiego nie posiadamy to raczej nie wiele można zrobić. Albo inaczej. Niewiele można zrobić co przyniesie duży skuteczny skok odwiedzin. Co najwyżej można pisać artykułu do przedruku lub do precli. Tylko też nie do końca 🙂

    Czas poświęcony na pisanie artykułów do przedruku można śmiało wykorzystać na pisanie ciekawego i unikalnego contentu. Jak dla mnie pozycjonowanie blogów powinno wyglądać mniej więcej tak:

    1. Zgłoszenie gdzie się da, że blog zaczął istnieć (wyszukiwarki i wszelkie serwisy blogowe).
    2. Napisanie parę artykułów do przedruku i do precli. Dosłownie 3-4. Przynajmniej na początku.
    3. Zapewnienie sobie przynajmniej jednego mocnego linka (takiego jak link z tego miejsca), najlepiej z miejsca tematycznie zgodnego.
    4. Pisanie dużo ciekawej treści.
    5. Czekanie 🙂 Dobra treść, ciekawy temat, unikalny styl pisania i prowadzenia bloga – to wszystko sprawia, że blog pozycjonuję się praktycznie sam.

    Jeśli się nie pozycjonuję – znaczy coś jest nie tak. Za duża konkurencja, za mało ciekawa treść albo po prostu piszesz głupoty udając eksperta.

  8. @misiuziu – wszytsko zalezy od branzy, tloku na gorze, czasu i zalozonej liczyby odslon.
    Nie zawsze da sie dopchac na dobre miejsce stosujac tylko proponowane przez Ciebie zabiegi.
    Do palnu minimum dodalbym jezcze:
    z pkt 2 – zastosowanie synonimow do napisanych juz artykulow i wrzucenie ich do jeszcze kilku dobrych precli
    pkt 6 – wrzucanie sie do dobrych katalogow, majac do wyboru 3-4 rozne opisy
    pkt 7 – komentarze na innych blogach, forach, portalach (jak nie pomocne w pozycjonowaniu, to przynajmniej mozesz zalapac jakiegos czytelnika).

  9. @Nowad: Co do punktów się zgodzę. Co do tego, że nie zawsze da się dopchnąć na górę – z tym się nie zgodzę.

    Jeśli treść jest ciekaw i interesująca, sami czytelnicy wypozycjonują bloga. Branża i tłok na górze – to może tylko trochę opóźnić wysunięcie bloga wysoko w wynikach wyszukiwania.

    I duże znaczenie ma tytuł bloga – większość linków, które dostaje mają w anhorze właśnie tytuł bloga. Warto nad nim pomyśleć – powinien oddawać treść i zawierać słowa do pozycjonowania.

    Właśnie założyłem dwa blogi i mam zamiar je pozycjonować w taki sposób. Za 3 miesiące mogę udostępnić statystyki odwiedzin 🙂

  10. @Rewolucjonista – lepiej jest prowadzić jednego bloga z 3 wpisami dziennie i dwa po 1 wpisie dziennie. Da Ci to najlepsze efekty. Nie będę się rozwodził na temat zarządzania strategicznego i modeli biznesowych, bo to nie miejsce na takie dywagacje, ale powiem, że jedynie bycie liderem w swojej niszy ma jakikolwiek sens w długim terminie.

  11. dzięki wszystkim za dobre rady:-)

  12. Przyznam szczerze, ze sfera blogowa nie jest latwa. Od roku prowadze bloga i moj wysilek sie nie zwraca. Owszem bywaja momenty duzej liczby wyswietlen, ale to tylko momenty. Automatycznie, gdy slupek ogladalnosci spada wraz z nim uciekaja tez checi. Moze macie jakies sposoby na motywacje i lepsza promocje bloga? Jestem bardzo ciekawa.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.