24
03
15

Jak się przygotować do założenia nowego bloga

Od czasu do czasu dostaję od kogoś z Was pytanie dotyczące tej najwcześniejszej fazy powstawania nowego bloga — czyli przemyśleń i przygotowań przed rozpoczęciem pisania.

Pytania te dotyczą najróżniejszych aspektów:

  • jak określić, czy blog odniesie sukces,
  • jak wybrać tematykę bloga,
  • jaką wymyślić mu nazwę,
  • o czym pisać na początek.

Na pewno jest w tym i moja zasługa, bo przecież takim pracom przygotowawczym sporo miejsca poświęciłem w swoim bezpłatnym i bardzo lubianym przez Was kursie e-mailowym dla początkujących.

Z drugiej strony im więcej takich pytań otrzymuję i im więcej z Wami rozmawiam, tym bardziej zmieniam podejście na temat przygotowań do założenia nowego bloga.

I stąd pomysł na dzisiejszy wpis. Dziś opowiem Wam, jak powinniście przygotować się do stworzenia pierwszego Waszego bloga.

1. Założenie bloga

Pierwszym etapem przygotowań przed rozpoczęciem pisania nowego bloga powinno być jego założenie. Czy na darmowym serwisie blogowym, czy na własnym hostingu, to kwestia wtórna. Wymyśl nazwę i załóż blog.

2. Nie ma punktu drugiego

Tak, powyższy punkt to już wszystko.

I już spieszę wyjaśnić, dlaczego.

Treść, czyli forma

Wiele razy wspominałem i wiele razy powtórzę. Żeby blog miał szansę się przebić w internecie, musi być atrakcyjny pod względem treści. To, co tam piszesz, musi być dla Twoich czytelników unikalne i na swój sposób użyteczne.

Chodzi o to, by Twoje teksty zaspokajały jakąś potrzebę u czytelnika. Jeśli chce się czegoś dowiedzieć i po to przychodzi na Twój blog (i po to zaczyna go śledzić), to musisz go wyedukować. Jeśli chce się rozerwać, to właśnie tę rozrywkę musisz mu zapewnić.

Ale sama treść to za mało, jeśli będzie przedstawiona w złej formie.

Bądźmy szczery. Źle napisany tekst, nawet najbardziej użyteczny, nie nadaje się do niczego. Do-ni-cze-go!

Gdybym pisał z błędami, w sposób trudny do zrozumienia, zbyt rozwlekle, albo właśnie zbyt zwięźle, ze zbyt małą ilością szczegółów, używając branżowego żargonu, nikt z Was by tu nie zaglądał. Mimo faktu, że moje teksty mogłyby być dla Was przydatne.

 

Dlatego nie należy marnować czasu na zbędne przygotowania przed uruchomieniem bloga. Należy ten czas poświęcić na jego pisanie.

 

Każda minuta spędzona na zastanawianiu się nad tym, czy nazwać blog tak, czy inaczej, albo czy wybrać ten, czy inny szablon, jest stracona. Lepiej tę minutę poświęcić na napisanie tekstu. Bo przecież już Twój pierwszy tekst ma szansę przebić się w internecie i ściągnąć Ci na blog milion czytelników.

Piszę najzupełniej serio. Już pierwszy, inauguracyjny wpis, ma na to szansę. Oczywiście jest ona niewielka, żeby nie powiedzieć, że znikoma.

Ale nie pisząc pozbawiasz się właśnie tej szansy.

 

Każde słowo napisane do mnie mailem, albo napisane na jakimś forum dyskusyjnym (nawet i na moim, tutejszym), z pytaniem dotyczącym tych zagadnień przygotowawczych, to jedno słowo, którego nie napiszesz w pierwszym, drugim czy tysięcznym wpisie na swoim blogu.

Każde kolejne słowo, każdy kolejny Twój wpis, przybliża Cię do sukcesu. A ponieważ masa ludzi już teraz działa intensywnie, pisze wpisy na blogi, nagrywa podcasty i wideo na YouTube, dzieli się swoją wiedzą, opiniami, gromadzi czytelników, odpowiada na komentarze, to brak napisania tego wpisu tak naprawdę Cię od sukcesu oddala.

 

Oczywiście, Twój pierwszy blog może nie odnieść sukcesu. Może się okazać, że kompletnie nie trafisz z tematyką. Że zastosowane przez Ciebie metody promocji bloga nie będą skuteczne. Że wpisy i tak ludzi nie będą interesować. Albo, że nie będziesz w stanie na tym blogu zarobić.

Nie zmienia to jednak faktu, że nabędziesz dzięki temu bezcenne doświadczenie i wiedzę. A przede wszystkim umiejętność pisania.

 

Z nauką pisania jest jak z nauką rysowania. Nie nauczysz się dobrze rysować, jeśli nie będziesz rysować dużo. Nie nauczysz się pisać dobrze, sprawnie posługiwać się słowem, zabawiać nim siebie i czytelników, jeśli nie będziesz pisać dużo.

Mnie jest łatwo się na ten temat wypowiadać, bo do internetu pisuję tak dawno, że nawet nie mogę stwierdzić od kiedy. Na pewno moje teksty były w sieci już 1999 r., a być może także nieco wcześniej. Czyli lekko licząc, piszę teksty do internetu grubo ponad pół życia!

Na moje blogi, a prowadzę je też od ok. 10 lat. Mój pierwszy blog założyłem w drugiej połowie 2005 r. Od tego czasu napisałem łącznie ponad 3 600 wpisów.

I jestem głęboko przekonany, że każdy kolejny jest odrobinę lepszy od poprzedniego.

Autor:Krzysztof Lis |



Wpisy powiązane tematycznie:

20 komentarzy do artykułu “Jak się przygotować do założenia nowego bloga”

  1. Artykuł dobry, bo wiele osób myśli, że jak napisze, byle, co to będzie miał setki tysięcy wizyt. Czasem bloger zastanawia się dlaczego pomimo napisania 40 artykułów na jego blogu wciąż nie ma ruchu. Mam właśnie taki przypadek mojej klientki.

    Niestety, ale po wejściu na jej blog pomimo opublikowania 50 wpisów nie dość, że ma nikłą ilość wizyt, to jeszcze google analytics pokazuje 100% współczynnika odrzuceń. Artykuły napisane są mało wartościowe i pewnie stąd taki kiepski wynik.

    Lepiej na blogu mieć 20 wartościowych wpisów, które będą generować ruch z google niż 100 artów bezwartościowych, tylko, aby wypełnić blog.

  2. Ta treść o której piszesz musi dawać w sobie jakąś wartość. Jedni szukają porad, inni tego by się rozerwać, ale zawsze chodzi o to samo. Trzeba słowem wzbudzić emocje np. Hitler był głupi, a Putin niedługo wkroczy do Polski i zabije 90% polaków. Brutalne, nie? Ale działa. To tylko przykład

  3. Tylko jak to jeszcze zrobić, żeby czytelnicy mieli szansę trafienia na stronę i na naszego bloga. Teraz wszędzie jest taka konkurencja, że masakra. Sam piszę unikalne i wartościowe teksty, a ruchu niestety brak.

  4. Klucz to pisanie o tym na czym się znamy. Jak dla mnie to zawsze działa

  5. Dokładnie – stawiam sobie to samo pytanie co Roman. Myślę, że blogosfera jest przepełniona i chociaż mam dużą wiedzę na tematy, które pisze to nie jestem usatysfakcjonowana w pełni ze statystyk.
    Agregatory blogów nie dodają już nowych, co mnie ogromnie zdziwiło.
    A jeśli masz jakiś pomysł to chętnie wysłuchamy.
    Pozdrawiam.

  6. Kamila – zgadzam się z Tobą.
    Ja rozumiem, że wiele osób traktuje bloga jako własny pamiętnik i marzą by przy okazji zamieszczania postów osiągnąć „sukces”. Ale jak czytam posty, niczym mało maślane i flaki z olejem to (z całym szacunkiem dla twórców) ciśnie mi się na usta: „gdzie z tym do ludu”… Lepiej pisać rzadziej, ale ciekawiej, a nie co ślina na język przyniesie.

  7. Myślę, że ważne w prowadzeniu bloga jest też pisanie o tym, co dla kogoś jest pasją. Bo gdy tak nie jest to treść może być sucha i jałowa i nie przyciągać.

  8. hej 🙂 Dopiero dzisiaj wpadłem na Twojego bloga, ale od razu przeczytalem kilka ostatnich wpisow, są naprawdę swietne 🙂 Wiesz, w weekend będę mial więcej czasu, więc usiade sobie któregoś popołudnia i przeczytam wszystkie, doslownie wszystkie Twoje wpisy od początku 🙂 Masz talent, pozdrawiam i zycze milego pisania 🙂

  9. Hejka ! 😉 Rzadko kiedy spotyka się az tak utalentowana pod wzgledem pisarskim osobe, szczegolnie rzadko wsrod blogerow, którzy bądź co bądź, ale swoje teksty udostepniaja w sieci za darmo 🙂 Tak więc dziekuje, ze postanowiles dzielic się swoim talentem z innymi, naprawdę gromkie brawa 🙂 Szczerze pozdrawiam

    [ja też pozdrawiam — admin, który wymoderował link]

  10. Blog jeżeli piszemy go dla ludzi a nie dla siebie powinien rozwiązywać problemy naszych czytelników. Powinniśmy im dostarczać wartościową treść, wtedy mamy szansę na zdobycie stałych czytelników.

  11. Dobre podstawy. Warto dodać jeszcze „motywacje”, która często bardzo szybko zanika…

  12. Szukałam i szukałam rzetelnych wskazówek jak założyć dobrego bloga żeby zarabiała na moje wydatki 😉 Wpis pomocny i dobry przekaz info.

  13. Jeżeli już decydujemy się na założenie własnego bloga to najlepiej by to tematyka o której zamierzamy pisać była naszą pasją. Może to być więc fotografia, moda, motoryzacja czy każda inna. Najważniejsze jest to abyśmy mieli pojęcie o tym o czym piszemy bo w przeciwnym wypadku nasz pomysł może nie tylko okazać się pomysłem spalonym ale nawet dostarczyć nam nawet nie przyjemnych komentarzy. Dobrze jest też się skupić na jakimś konkretnym temacie a nie ogólnym a więc znaleźć dla siebie odpowiednią niszą. Przykładowo nie musimy pisać ogólnie o motoryzacji bo takich stron jest masa a możemy skoncentrować się na klasycznych samochodach czy pisząc poradnik związany z kupowaniem samochodów.

  14. Ciekawy wpis;) zastanawiałam się nad założeniem bloga i publikowaniem na nim napisanej przez siebie historii, bo jak widzę ile wejść mają blogi na których zamieszczane są fanficki i jak marne treści na nich czasem są, a wejścia i tak mają…;)

  15. Nareszcie znalazłam rzetelne i bardzo pomocne wskazówki jak założyć idealnego bloga. A rozpoczynam blog o tym co mnie pasjonuję, więc wpisy będą regularne i mam nadzieję że i odwiedziny też będą regularne :).
    Pozdrawiam.

  16. Wpis wpisowi na blogu nierówny. Trzeba wiedzieć jak go napisać, aby był przydatny dla ludzi i doceniony przez wyszukiwarki(bo przecież im większy ruch na blogu, tym lepiej).

    Blog pisany dla ludzi, prędzej czy później zostanie doceniony dla Google.
    Blog pisany dla Google, szybko zostanie zdemaskowany i wyrzucony z topów wyników wyszukiwania.

    Najważniejsza jest praca i pisanie wpisów. Wiedza przychodzi wraz z doświadczeniem nabytym podczas rozwijania bloga.

    PS: Jestem świadkiem jednego z moich blogów, gdzie z 5 artykułów wycisnąłem 173 odwiedzin jednego dnia. Dlatego mogę uczciwie powiedzieć: „nie liczy się ilość, liczy się jakość Twoich wpisów”.

  17. Zgadza się. Treść musi być unikalna i ciekawa dla czytelnika. Jeszcze lepiej, żeby pobudzała jego emocje w taki sposób, aby chciał na niego wrócić. Dodatkowo dochodzi kwestia wyboru odpowiedniej niszy i ustalenia grupy docelowej. Na tych dwóch elementach warto się skupić w pierwszej kolejności przed założeniem bloga w internecie.

  18. A ja dzieki temu wpisowi uruchomilem swojego pierwszego blogadla aktywnych panów http://facetwformie.pl i bardzo proszę pana Krzysztofa oraz wszystkich o konstruktywna krytykę. Pozdrawiam wszystkich i powodzenia w sieci

  19. Szukałem sposobów na monetyzację mojego bloga, a ten przyniósł kilka świetnych pomysłów. Dzięki za inspirację i praktyczne wskazówki!

  20. Fantastyczne wskazówki dla początkujących blogerów! Dzięki tym poradom czuję się pewniej w przygotowaniach do założenia własnego bloga. Nie mogę się doczekać, aby podzielić się swoimi pomysłami!

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.