26
05
09

Jak rozliczać dochody z Programów Partnerskich

Dziś pytanie przesłane przez Krzysztofa (24 l.) z Sokółki w województwie podlaskim.

Właśnie zakładam bloga i chciałbym spróbować trochę na nim zarobić za pomocą programów partnerskich. Mam pytanie dotyczące rozliczania się z fiskusem. Jest to dla mnie czarna materia bo nigdy tego nie robiłem. Jak to mniej więcej wygląda?

Polskie programy partnerskie z przyczyn oczywistych starają się nie wchodzić w drogę fiskusowi. Możesz więc się spodziewać, że z ich strony sytuacja będzie klarowna.

W każdym ze znanych mi PP dopuszczających współpracę osób fizycznych (a nie tylko firm) partner podpisuje z operatorem PP umowę. Najczęściej jest to umowa o dzieło, stosowana np. przez Złoty Program Partnerski, czasem bywa to umowa-zlecenie, jak w przypadku Aukcji Kredytowych. Dzięki tej umowie masz podkładkę dotyczący tego, skąd pochodzą zarobione przez Ciebie pieniądze — zarabiasz je legalnie.

Przy każdej wypłacie pieniędzy zarobionych w PP będziesz musiał wystawić operatorowi PP rachunek. W rachunku tym, w sposób wskazany przez PP, wyliczysz w oparciu o zarobioną kwotę także zaliczkę na podatek dochodowy. Ta zaliczka zostanie przez operatora PP odprowadzona w Twoim imieniu do Urzędu Skarbowego i na tym etapie pomniejszy otrzymany przez Ciebie przelew.

W kolejnym roku, do końca lutego, otrzymasz od operatora PP formularz PIT-11, który jest zbiorczą informacją o odprowadzonych przez operatora zaliczkach na Twój podatek dochodowy. Te zaliczki uwzględnisz w zeznaniu rocznym (PIT-37? — to ten dla osób fizycznych, prawda?), które wyślesz do US do końca kwietnia, w razie potrzeby dopłacając należny podatek. Masz też sporą szansę, że część zaliczek do Ciebie wróci — chodzi tu o zaliczki odprowadzone od zarobków do kwoty wolnej od podatku. Jeśli nie zarabiasz nigdzie na umowę o pracę, z dużym prawdopodobieństwem przynajmniej część zaliczek otrzymasz z powrotem od US.

Tak to wygląda w dużym skrócie. Nie ma się czego bać.

Jeśli zaś chodzi o zagraniczne PP, sprawa jest bardziej kłopotliwa, bo operator takiego PP nie odprowadzi za Ciebie zaliczek ani nie przyśle Ci PIT-11 i całą papierologię będziesz musiał zrobić sam.



Wpisy powiązane tematycznie:

11 komentarzy do artykułu “Jak rozliczać dochody z Programów Partnerskich”

  1. O właśnie, dobry temat. A wiesz może, jak to jest z zagranicznymi sieciami marketingu afiliackiego?

  2. @Julia: nie miałem z nimi do czynienia aż tak, by zarobić na minimum do wypłaty, ale obstawiam, że podobnie jak w przypadku płacenia podatków za AdSense — czyli traktowalibyśmy takie zarobki jako osiągane z działalności wykonywanej osobiście na rzecz kontrahenta za granicą.

  3. Warto dodać że jak już zaczniesz „za dużo” zarabiać przez programy partnerskie to warto założyć działalność gospodarczą 🙂 Prędzej czy później Cię to czeka 😉 (mam nadzieję)

  4. Przy zarobkach z zagranicy np. Google Adsense warto pamiętać, że każdy urząd skarbowy może wydać odmienną interpretację (i tak się w praktyce zdarza), więc żeby być spokojnym należy o taką interpretację zawnioskować. Mi właśnie uzbierało się 100$, ale odwlekam wypłatę i zamierzam złożyć wniosek o taką interpretację. Koszt to 40 zł, urząd ma 2 tygodnie na odpowiedź

  5. Witam , ostatnimi czasy było jakieś orzecznictwo w tej sprawie , w przypadku reklam typu Adsense i tym podobnym to wyglada to tak że jest to traktowane jako zyski od wynajmu powierzchni reklamowej i powinno się od tego odprowadzić podatek do US , natomiast w większosci polskich pp są podpisywane umowy o dzieło lub zlecenie i tu jest troszke jaśniej bo to oni powinni odciągać podatek … ale jak to z sądami niby jeden „organ” a różne interpretacje.
    pozdrawiam

  6. […] kwalifikować jako umowę o dzieło albo umowę-zlecenie. Te dwa rodzaje umów nie wymagają prowadzenia działalności gospodarczej. Polskie programy […]

  7. Ciekawy Artykuł,ale pewnie i tak pewnie ponad 50% blogerów nawet nie pomyślało o opłacaniu podatków

  8. Hej! Mam bardzo wielką prośbę. Otóż wiele programów partnerskich jak pisałeś wyżej przesyła do afilianta/partnera umowę o dzieło (w przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej). Dzieje się tak po osiągnięciu progu (w zależności od PP, najczęściej 50 zł lub 100 zł). Pytam więc jaka data widnieje na tej Umowie o dzieło, czy jest to data w którym stajemy się partnerami czy też data w której chcemy wypłacić zarobione pieniądze. Bardzo proszę o odpowiedź gdyż jest to dla mnie bardzo ważne. Dodam, że w tym przypadku chodzi o PP Chomikuj.

  9. A jak wygląda sytuacja kiedy prowadzi się działalność (nie jest się Vatowcem!) przy systemach takich jak AdSense, czy Binlayer? Jak to właściwie księgować i na co wystawić rachunek?

  10. Ostatnio postanowiłem na mojej stronie wynająć powierzchnie reklamową poprzez jedną z sieci afiliacyjnych. Liczę na miesięczny przychód 2x powyżej średniej krajowej. I tutaj moje pytanie – Czy lepiej rozliczać się z urzędem skarbowym jako osoba fizyczna która nie prowadzi działalności gospodarczej czy otworzyć jakąkolwiek działalność gospodarczą i rozliczać się jako firma? Proszę o opinie.

  11. ja nie otrzymalam pitu11 ale musze sie rozliczyc z systemu parterskiego w US i moje pytanie jak ja mam to zrobic? jak wypelnic pit i jaki???

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.