22
10
08

Intertext – nowa reklama Adkontekstu

Adkontekst to system reklamy kontekstowej firmowany przez Wirtualną Polskę i Netsprint. Od jakiegoś czasu oprócz zwykłych boksów reklamowych, system oferuje tzw. Intertext:

Intertekst jest reklamą w formie boksu reklamowego, który pokazuje się użytkownikowi po najechaniu przez niego kursorem na wyróżnione w tekście artykułu słowo. Reklama ukaże się na osobnej warstwie, nie zniekształcając struktury strony. Po zjechaniu kursorem ze słowa – reklama automatycznie znika.

Do tej pory korzystałem z takiego systemu obsługiwanego przez Smartcontext (Interia + ARBOmedia), więc postanowiłem przetestować też Intertext.

Proces instalacji reklam na stronie jest następujący:

 1. tworzysz nowy kanał do monitorowania skuteczności reklam albo wybierasz jeden już istniejący,
 2. oznaczasz na stronie fragmenty strony, w których słowa reklamowe mają być wyszukiwane i podkreślane (można oznaczyć tylko sam tekst artykułów, bez pozostałych elementów wystroju witryny) znacznikami <span> albo <div>,
 3. gdzieś na stronie (byle za ostatnim fragmentem tekstu przeznaczonego do prezentacji reklam) umieszczasz otrzymany kod reklamy.

Tak — nie ma oficjalnie w tym generatorze możliwości ustawienia koloru podkreślenia linków. Szczęśliwie w kodzie reklamy znajduje się kod odpowiedzialny za wyświetlanie koloru — jego modyfikacja pozwala na dopasowanie koloru linka, choć jak znam życie jest niedozwolona ze względu na regulamin. Maciek — dzięki za skorygowanie moich informacji!

Ze strony wybierane są cztery słowa, które następnie są podkreślane podwójną linią. Po najechaniu myszką na takie słowo pojawia się „dymek” zawierający reklamą, co wygląda tak:

Całkiem sympatycznie…

Skuteczność zanotowałem umiarkowaną. Większą, niż w przypadku SmartContextu, choć nie przywiązuję do tej informacji dużej wagi, bo systemy testowałem na różnych stronach co może mieć wpływ na osiągnięte przez systemy wyniki. Na jednym z blogów (ten konkursowy, o budownictwie) osiągnąłem CTR rzędu 2% i eCPM też ok. 2 PLN. Na drugim (widoczne na zdjęciu DrewnoZamiastBenzyny) CTR poniżej 1% i eCPM też poniżej 1 PLN… Z czego to wynika? Pewnie z różnej liczby reklam dostępnych dla obu tematyk…

Czy warto?

W mojej opinii tak. Taki sposób prezentacji reklam jest mało inwazyjny dla czytelnika. Myślę, że dobrze nadaje się jako uzupełnienie innych metod zarabiania na blogu.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , ,Wpisy powiązane tematycznie:

39 komentarzy do artykułu “Intertext – nowa reklama Adkontekstu”

 1. Moim zdaniem warto skorzystać, mimo że w przypadku WP ta forma reklam dopiero raczkuje.

  Według mnie najważniejszą cechą jest to, że reklamy niejako wtórnie trafiają do tekstu. Gdy sam piszę jakiś tekst i muszę tam wpleść linki reklamowe, to często łapię się na tym, że zaczynam używać języka reklamy, nachalnego dla czytelnika i zniekształcającego odbiór tekstu. Tutaj natomiast reklamy są dodawane po napisaniu tekstu i to przez system, więc jest to mniej inwazyjne, o czym sam zresztą wspomniałeś.

  Natomiast trafność reklam przypisywanych do słów kluczowych pozostawia wiele do życzenia. Może większa skuteczność byłaby, gdyby przypisywać reklamy do fraz.

 2. jak znam życie
  Dość nieprecyzyjne określenie 😛

 3. Tak – nie ma oficjalnie możliwości ustawieniu koloru podkreślenia linków. Szczęśliwie w kodzie reklamy znajduje się kod odpowiedzialny za wyświetlanie koloru – jego modyfikacja pozwala na dopasowanie koloru linka, choć jak znam życie jest niedozwolona ze względu na regulamin.

  Krzysiek, zmiana koloru linka jest dozwolona. Fakt, nie można tego zrobić w generatorze kodów, ale można zmieniać kolor wg uznania.

  Wybór koloru w generatorze jest wpisany w development i będzie zaimplementowany. W tej chwili kolor niestety trzeba zmieniać ręcznie.

 4. @Maciek, kruzyk — regulamin (jeśli w ogóle) czytałem bardzo dawno temu… Spodziewałem się, że zmiana wygenerowanego kodu reklamy jest niedopuszczalna. 🙂 Tak, czy siak, nieprecyzyjną informację skorygowałem. 🙂

 5. A ja właśnie wczoraj wstawiłem na jednego z moich blogów AdKontekst przy użyciu imho świetnego narzędzia – Shylock Adsense. Niedługo na moim blogu opiszę między innymi tego plugina oraz pokażę jak można go wykorzystać.

 6. PS. Krzyśku, nie wiem czemu ale zawsze po kliknięciu Wyślij komentarz wyświetla mi się błąd 500… gdy odświerzę stronę to komentarz jednak jest dodany.

 7. Łomatko… „trochę” utrudnione jest korzystanie z Intertext’u gdy trzeba się do niego zgłaszać drogą mailową 🙂

 8. Dobra, kłaniam się nisko.

  8 minut to krótki czas oczekiwania na aktywację. Spodziewałem się raczej kilku dni 😉

 9. U mnie jest ten sam błąd 🙁

  A swoją drogą to ciekawe jak to wyjdzie z zarobkami. W Smartcontekst są jakieś dziwne rozliczenia, przez co pod koniec tylko połowę kasy z kliknięć (Temat był poruszany na forum, ale nie pamiętam już w jakim temacie.)

 10. Nie mam pojęcia, czemu pokazuje się tu (nie tylko przy komentowaniu — po mojej stronie również) błąd 500… Muszę z tym końcu w kiedyś się rozprawić… 😉

 11. Czyżbyś miał bloga na koncie hostingowym z neteasy?? 😛

 12. Owszem. Czy cechą szczególną ich hostingu są błędy 500? 😉

 13. Nie wiem czy cechą szczególną, ale mając u nich konto błędy pojawiały się nagminnie, administracja twierdziła że to moja wina, i że za bardzo obciążam serwer. Przeniosłem wszystko na cal.pl i jakoś tam nic nie jest obciążane i błędy nie występują.

 14. ” Taki sposób prezentacji reklam jest mało inwazyjny dla czytelnika” – jak rozumiem zjadlo fragment tekstu przed tym zdnaiem, bo inaczej nijak mi to nie pasuje do tekstu. Dla kazdego, komu sie zdarza w czasie czytania przesuwac kursor nad tekstem bedzie inwazyjne jesli nagle zaczna mu sie pojawiac jakies dymki i chmurki.

 15. @Wilk, czepiasz się 😛
  Czytelnik jak słowo wskazuje ma czytać a nie przesuwać kursor nad tekstem 🙂
  Tak robią chyba tylko osoby, które MAJĄ świadomość, że linki nie zawsze różnią się od tekstu. Obserwując osoby niezwiązane z SEO, WEB itp, zayważyłem, że odpalają stronę i myszki używają co najwyżej do jej przewinięcia albo zmiany 🙂

 16. Znam wiele osob, ktore czytajac dluzszy tekst zaznaczaja go kursorem 🙂 Co zas samych linkow – kiedy ktos kieruje kursor na link w sposob w pelni celowy spodziewa sie zmiany kursora w „łapkę”, a nie dymkow. Jest jakis dodatek do stron, ktory powoduje wyswietlenie miniaturowych screenshotow linku docelowego. Zauwaz, ze w wielu miejscach, w ktorych uzyto tego JS czytelnicy dopytywali jak wylaczyc te zrzuty 😉

  Forma reklamowa ciekawa, jednak o ile na zapleczowkach chetnie bym zamieszczal, o tyle na wazniejszych stronach nie bardzo – wlasnie ze wzgledu na niejednozcznosc co do „nieinwazyjnosci” 🙂

 17. Jest jakis dodatek do stron, ktory powoduje wyswietlenie miniaturowych screenshotow linku docelowego

  Nienawidzę tego 🙂

  I uważam, że Intertext jest mniej kłopotliwy niż te thumby.
  Poza tym Intertext nie jest INWAZYJNY. Przecież nie wyskakuje Ci nad tekst. Nie na*ierdala po oczach i nie migocze 🙂

 18. @Wilk, kruzyk: nieinwazyjność polega właśnie na tym, że sama reklama nie jest widoczna, nie miga, nie zajmuje miejsca. Pojawia się dopiero, gdy ktoś najedzie na linka. Link oznaczony jest podwójnym podkreśleniem, więc jak ktoś nie chce oglądać tych reklam, to się szybko nauczy, że linków podkreślonych podwójnie nie należy wskazywać kursorem. 😉

 19. Witam,

  Mam takie noobistyczne pytanie (dopiero raczkuję w materii zarabiania w sieci). Czy umieszczenie tego typu reklam w anchor tekstach jest łamaniem regulaminu adsense? Chodzi mi o to, czy mogę mieć i boksy adsense i te interteksty?

 20. @mks: według mojej interpretacji możesz.

 21. ok, dzięki

 22. OJJJ… moim zdaniem raczej nie można!
  Przecież nie można mieć na stronie z Google AdSense innych reklam kontekstowych, a Intertekst taką reklamą jest… Dopasowuje reklamy do treści.

 23. Na pio znalazłem ciekawy post.

  Jak mozna wyczytac w zasadach AdSense:

  CYTAT
  Aby zapobiec wprowadzeniu użytkowników w błąd, nie zezwalamy na publikowanie reklam lub pól wyszukiwania Google w witrynach wyświetlających również inne reklamy lub usługi wykorzystujące ten sam układ graficzny i kolory, co reklamy lub pola wyszukiwania Google w tej witrynie. Nawet jeśli reklamodawca sprzedaje reklamy bezpośrednio w witrynie, jego obowiązkiem jest upewnić się, że reklam tych nie można pomylić z reklamami Google.

  Wiec zgodnie z zasadami mozna wyswietlac zarowno AdSense i Adkontekst Intertext, poniewaz nie mozna pomylic linka srodtekstowego z boksem reklamowym.

 24. Tak ale jeszcze gdzieś w zasadach AdSense jest informacja o tym, że nie można wyświetlać AS razem z inną reklamą konktekstową.

 25. @kruzyk: już nie ma tego wymogu, trzeba tylko zapewnić, żeby reklamy wyglądały inaczej.

 26. Zatem czekam na rozpatrzenie wniosku adkontekstu. Jakoś długo im się z tym schodzi:/

 27. @Krzysiek: WOW to mogę teraz wrzucić na jedną stronę 3x AdSense oraz kilka (nie wiem ile jest max) AdKontekstu? Jak dla mnie rewela. Jestem ciekawy czy zarobki wzrosną czy raczej spadną – że niby przeładowanie reklamami 😉

 28. @mks: kruzyk już napisał, że trwało to kilka minut. 😉

  @kruzyk: na to by wychodziło. Jeśli stronę będziesz mieć objętościowo długą, to zmieści się tam sporo reklam i raczej zarobki Ci wzrosną. 🙂

 29. Kurcze trzeba wyszukać nowego pluginu do WP, który pozwoli wstawiać większą ilość reklam w trekst, a nie jak te teraz – 3 reklamy i już (przed, w i po) 😉

  Jak znasz coś takiego to czekam na odp.

 30. @kruzyk: ja korzystam z AdSense Deluxe — myślę, że wystarczy tam dodać kolejną jednostkę, tym razem np. Adkontekstu, i wklejać ją w odpowiednie miejsca w tekście.

 31. @Krzysztof Lis ja musiałem najpierw aktywować biznesID w wp i to zajęło im ponad 24h. Teraz dopiero wysłałem wiadomość o aktywacji intertextu. Mam nadzieję, że faktycznie to potrwa kilka minut.

 32. …wklejać ją w odpowiednie miejsca w tekście.

  Że tak ręcznie ?! 😉

 33. @kruzyk: a to się da inaczej? 😉

 34. @Krzysiek, mam nadzieję, że to joke, ale w razie czego odpowiem, że się da 😛
  Są pluginy, które automatycznie wstawiają kod w wyznaczone miejsca, zazwyczaj max 3 – góra, środek i dół 🙂

 35. a możesz kruzyk coś więcej o tym pluginie napisać? Ja próbuję dodać divy w single.php, ale nie bardzo wiem jak to zrobić pisałem o tym na forum tego bloga:

  LINK

 36. Zapraszam do subskrubcji mojego bloga. Niedługo seria wpisów na temat pluginów do WP, których warto używać. Pojawią się między innymi te od reklam 🙂

 37. @wszyscy: chciałem nieco uaktualnić moje stanowisko odnośnie wykorzystania AdSense i Intertextu. Z czasem doszedłem do wniosku, że jeśli jest ryzyko przesłonięcia jednostek AdSense przez dymki Intertextu, warto z któreś z tych form reklamowych zrezygnować. Za duże ryzyko zawieszenia konta AdSense moim zdaniem… 🙁

 38. no tak ok…ale jak cos takiego napisac tzn.chodzi mi o kod reklamy w stylu adkontekst

 39. @Monika: że co?

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.