15
11
08

iLink.pl – seo dopalacz blogów

W dzisiejszym wpisie porozmawiamy o systemie iLink.pl z jego twórcą — Łukaszem Jarzembowskim (autorem bloga ChcęByćBogaty.pl). System ten ma służyć do pozycjonowania blogów, ale o szczegółach dowiecie się z rozmowy z Łukaszem.

Jeśli macie jakieś pytania — piszcie śmiało w komentarzach. Łukasz powinien dać radę znaleźć chwilę czasu aby na nie odpowiedzieć. 🙂

Na czym polega system?

System polega na dystrybuowaniu treści z kanałów RSS do tematycznych katalogów, które będą znajdowały się na serwerach blogerów, którzy przystąpią do systemu. W ten sposób blogi (i wpisy) będą otrzymywały stałe linki, które pozytywnie wpłyną na „widzialność” blogów w wyszukiwarkach (głównie oczywiście chodzi o Google).

Jaka będzie korzyść z udziału w systemie dla przeciętnego blogera?

Z założenia – nie trzeba będzie „przejmować się” pozycjonowaniem bloga, tylko pisaniem na niego 🙂
Blog i wpisy będą otrzymywały bezpośrednie linki w tematycznych katalogach, czyli „popularność” bloga w Sieci z punktu widzenia wyszukiwarek będzie wysoka, co zaowocuje wyższymi pozycjami blogów (i wpisów) np. w Google.

Dodatkową korzyścią będzie możliwość posiadania własnego tematycznego katalogu, na którym będzie można zarabiać np. przez reklamy kontekstowe.

Kiedy system zostanie uruchomiony?

Na razie przewiduję uruchomienie systemu gdy zarejestrowanych zostanie 1000 blogów. Możliwe, że nastąpi to szybciej – jeżeli do systemu wprowadzona zostanie odpowiednio duża ilość treści oraz blogerów gotowych założyć odpowiednio dużo katalogów.

Ile jest jak na razie blogów w systemie?

Na razie jest ok. 10 blogów. Stosunkowo niedawno skończyłem pierwszą fazę projektu, czyli dodawanie blogów i pobieranie treści. Teraz skupiam się trochę na marketingu i drugiej części – czyli oskryptowaniu katalogów, dlatego liczba nie jest „powalająca”. Mam tylko 24h/dobę 😉

Czy system nie spowoduje rozdawania naszych treści na zewnątrz? Co z duplicate contentem?

System i tak zbiera treści z ogólnie dostępnych źródeł (kanałów RSS), tak więc nie można mówić o wycieku treści. Zabezpieczeniem przed wprowadzaniem do systemu cudzego bloga jest konieczność jego autoryzacji poprzez wstawienie kodu weryfikacyjnego w sekcji <HEAD> strony głównej. Jeżeli chodzi o duplicate content, to każdy wpis w katalogu będzie (oprócz zajawki z RSS) zawierał losowy opis bloga wprowadzony w panelu. W ten sposób każdy wpis w katalogu będzie w miarę unikalny. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że wpisy będą dystrybuowane tylko do kilku katalogów, czyli de facto zduplikowanej treści nie będzie aż tyle jak ma to miejsce np. przy publikowaniu artykułów do przedruku.

Jedynym zagrożeniem są autoblogi pobierające już treści z kanałów RSS potencjalnych użytkowników Systemu. Z tym niestety każdy bloger musi sobie poradzić osobiście, gdyż im bardziej jego treść będzie eksploatowana, tym mniejszą moc będzie miała.

Autoblogi i serwisy typu PreSellPages nie będą dodawane do Systemu.

Jak rozumiem, funkcja katalogów będzie dostępna w momencie uruchomienia systemu?

Katalogi będzie można zakładać już niedługo – w fazie beta. Oficjalne uruchomienie nastąpi, gdy beta testerzy (osoby które już teraz zarejestrują się w systemie i będą z niego aktywnie korzystać i zgłaszać błędy) uznają że system rzeczywiście przynosi im korzyści i nie wymaga zbyt dużych poprawek.

Jakie wymagania (techniczne i inne) stoją przed osobą, która chciałaby postawić katalog?

Koniecznie musi mieć serwer z obsługą PHP oraz możliwość utworzenia zadanej przez system subdomeny (najlepiej we własnej domenie).
Jeżeli chodzi o umiejętności – trzeba jedynie umieć wgrać pliki na serwer przez FTP i nadać im odpowiednie atrybuty poleceniem chmod. Wszystko będzie opisane w manualu.

Chciałbym jeszcze zauważyć, że na razie przyjąłem założenie: jeden blog = jeden katalog, czyli żeby pozycjonować jednego bloga, _trzeba_ udostępnić systemowi jeden katalog. Jest to na razie teoretyczne założenie i nie wiem czy przeżyje praktykę 😉 Byćmoże osoby prowadzące jednego (za to często aktualizowanego) bloga będą mogły zakładać więcej katalogów, a osoby np. bez wiedzy technicznej nie będą musiały ich zakładać. Własny katalog to również korzyści dla użytkownika, dlatego wydaje mi się, że założenie teoretyczne jest OK.

Założenie wydaje się rzeczywiście rozsądne. Ale czy zamierzasz wprowadzić jakieś ograniczenia np. maksymalnej liczby katalogów, które każdy z uczestników systemu mógłby postawić? Na pewno wiele osób będzie chciało skorzystać z takiego darmowego źródła unikalnej treści. 🙂

Założenie „jeden blog = jeden katalog” będzie aktywne teraz oraz w fazie beta. To użytkownicy zdecydują czy ten przelicznik jest wiarygodny, czy będzie trzeba go zamienić na np. „jeden katalog / ileśtam wpisów miesięcznie”. Obecnie ograniczenie jest obustronne – wpisy z dodatkowych blogów nie będą dystrybuowane do katalogów, a „nadwyżkowe” katalogi nie będą zapełniane treścią.

Co będzie można zrobić z własnym katalogiem (wrzucić reklamy, systemy wymiany linków)?

Przewiduję dwa miejsca na umieszczenie własnych reklam – na górze strony (nad wpisem) – będzie można umieścić kod JavaScript (np. reklamy kontekstowe, sieci afiliacyjne) oraz w stopce (prawdopodobnie będzie tam można umieścić nawet kod PHP SWLi, ale na razie czekam na opinię w tej sprawie ekspertów SEO).

Chciałbym też podkreślić, że żeby taki katalog był dochodowy, konieczne będzie „podlinkowanie” go przez właściciela. Skorzystają na tym wszyscy – właściciel będzie miał więcej odwiedzin i większy dochód z niego, a osoby którym System zamieścił wpisy – większą moc pozycjonowania.

Z ilu kategorii tematycznych będzie korzystać katalog? Czy można będzie go stworzyć tylko dla jednej czy dwóch kategorii?

Obecnie jest 15 kategorii głównych i ok. 70 podkategorii. Na jeden katalog przypadać będzie tylko jedna kategoria główna.

Czy w przyszłości będzie możliwe przypisanie jednego tagu do kilku kategorii, przy jednoczesnym zapewnieniu, żeby wpis nie był publikowany w jednym katalogu w kilku miejscach?

Z założenia jeden wpis ma być publikowany za pomocą jednego taga w jednym katalogu. Z naciskiem na „jeden wpis w jednym katalogu” 🙂 O tym czy jeden tag będzie mógł być przypisany do więcej niż jednej kategorii tematycznej zadecydują beta testerzy. Jeżeli bowiem byłaby taka możliwość, stracilibyśmy to co najlepsze w całym systemie – automatyzację 🙂

W jakim czasie po pojawieniu się wpisu na blogu zostanie on rozprowadzony po katalogach?

Schemat dystrybucji wygląda następująco:
1. Bloger publikuje wpis na swoim blogu
2. W max. 24h System pobiera nowy wpis i umieszcza go w swojej bazie.
3. Bloger loguje się do systemu i przypisuje kategorie tagom, którymi opisał dany wpis i ew. wprowadza poprawki w treściach pobranych z RSS.
4. Po ok. 24h System dystrybuuje treści do katalogów.

Najszybciej więc wpisy zostaną podlinkowane po ok. 48h, ale zależeć to będzie od tego, czy Bloger skategoryzuje tagi odpowiednio szybko. Oczywiście proces może się opóźnić, jeżeli w danym momencie nie będzie odpowiedniego katalogu (tematycznego) w Systemie.

Czy tagi raz przypisane do kategorii będą na stałe w niej publikowane?

Tak. Główny nacisk kładę na automatyzację procesu publikacji treści, dlatego nawet gdy jeden bloger przypisze tagowi kategorię, inny nie będzie musiał już tego robić. Oczywiście można zgłosić tagi, które nie pasują do żadnej kategorii lub są specyficzne tylko dla autora i niczego nie wnoszą w sens katalogowania – oznaczamy je przez „nie uwzględniaj”.

Komentarz od KL

Do systemu się zapisałem, bo może on wyjść całkiem fajnie. Zobaczymy, co z niego wyjdzie — na pewno kilka moich blogów do niego dodam.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:



Wpisy powiązane tematycznie:

19 komentarzy do artykułu “iLink.pl – seo dopalacz blogów”

  1. Dodałem już swojego, zobaczymy co wyjdzie z tego systemu. Życzę mu oczywiście powodzenia!

  2. Jest to na pewno jakaś opcja, natomiast po raz kolejny najważniejsza wydaje się być moderacja, bo jeśli nagle powstanie 50 000 takich katalogów to nietrudno o filtr.

    A sam system.. brzmi ciekawie, niewielki wysiłek, duże możliwości. Jak wyjdzie, zobaczymy.

  3. Ojej…. i nad szatą graficzną str.głównej trzeba popracować 🙂 Bo lekko odstrasza amatorszczyzną.

  4. […] zainteresowanych wypowiedzią Łukasza Jarzembowskiego na temat systemu odsyłam do wywiadu: iLink.pl – seo dopalacz blogów. Kategoria: Bez […]

  5. Dziękuję Krzysztofie za ten wpis i zapraszam do zadawania pytań na temat Systemu.
    Postaram się na nie w miarę regularnie odpowiadać. 🙂

    @tomislater: Dzięki za życzenia 🙂 Powodzenie Systemu jednak w bardzo dużej mierze zależeć będzie od użytkowników. Zapraszam więc do rejestracji i aktywnego korzystania.

    @Mimic: „Centralne sterowanie/planowanie”;) zapewnia że nie będzie 50 000 takich samych katalogów. To nie będą qlweby, które można oszukać automatem, bo dane przyjmować będą tylko z „centrali” 😉

    @BlueMan: Szkoda że nie widziałeś poprzedniej wersji 😉 Pamiętaj jednak, że to nie szaty zdobią człowieka/aplikację webową 😉

  6. Chcę jeszcze podkreślić, że System nie jest przeznaczony jedynie dla blogów we własnej domenie. Równie dobrze można nim wzmocnić blogi z Blogger.com lub Blox.pl 🙂
    Własny serwer i domena przydadzą się jednak do założenia katalogu.

  7. Zapowiada się ciekawie 🙂
    ciekawe jak podejdzie do tego Google…

  8. @Łukasz i Krzysiek: świetny pomysł na promocję systemu, na pewno zwiększyła się jego popularność po tej publikacji 🙂

    @Łukasz, wysłałem Ci na maila moje uwagi. Napiszę też w skrócie tutaj:

    Uważam, że SWLe należy sobie odpuścić. Po 1 odpadną osoby, które tylko po to miałyby taki katalog postawić, co na pewno zwiększy jego szanse na „przetrwanie”. Po 2 widzisz co się dzieje ze stronami, na których są SWLe 🙂

    Reklamy AdSense moim zdaniem powinny być dozwolone, jednak warto kłaść nacisk na różne PP czy afiliacyjne.

    Uważam również, że powinna funkcjonować zasada 1 blog w systemie = 1 katalog. Czyli dodałem jednego bloga, mam obowiązek postawić jeden katalog. I nie mogę postawić drugiego chyba, że dodam następnego bloga.

    System z tego co kojarzę, ma być sposobem na promocję bloga a nie sposób na nachapanie się contentem. Więc zasada promuję i jestem promowany wg mnie jest najważniejsza.

  9. […] Lis w tym wpisie przeprowadził ze mną wywiad na temat działania Systemu. Wynikło z niego bardzo wiele wiedzy i […]

  10. @kruzyk – z SWL’ami i AdSensem będzie tak jak mówisz 🙂

    Przelicznik 1 blog = 1 katalog trzeba jeszcze przemyśleć. Bo co np. z blogerami, którzy prowadzą jednego wartościowego bloga, który generuje nam dużo treści i chcą mieć większe możliwości w zakresie zarabiania na katalogach? Z drugiej strony – zapomniane blogi dają użytkownikom możliwość stawiania wielu katalogów…

    Ciekaw jestem co na ten temat sądzą inni użytkownicy? Czekam na komentarze tutaj lub na oficjalnym blogu systemu: blog.iLink.pl.

  11. Przetestuję, chociaż zaskoczony byłem, że nie mogę dodać RSS z Feedburnera.

  12. Cheed:Spróbuj jeszcze raz.Zostało to ostatnio poprawiane.
    http://blog.ilink.pl/rozwoj-systemu/kilka-poprawek/

  13. Widzę, że system wymaga teraz zaproszeń do rejestracji. Jeśli byłby ktoś tak łaskawy, to prosiłbym o zaproszenie 😉 Mam kilka blogów, które mogą wnieść sporo treści do systemu.

  14. @Paweł: powinieneś dostać już e-mailem zaproszenie z systemu.

  15. Dzięki doszło 🙂
    Teraz czekam na link aktywujący konto i zabieram się za testy 😉

  16. Całkiem obiecująco to wygląda, będę śledzić temat. Pozdrawiam

  17. Dziwne ,że na PiO nikt tego nie poruszył 🙂

  18. Oj, mam pewne wątpliwości co do tego pomysłu, ale nic zobaczymy? Życzę powodzenia, będę obserwował.

  19. Dość stara publikacja, ale z chęcią bym się zarejestrował do tego programu jednak trzeba mieć zaproszenie. Jeżeli posiadasz tam aktywne konto to proszę wygeneruj mi kod zaproszenia i wyślij. Pozdrawiam

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.