21
08
07

Google Sitemaps i Blogger

Pisałem kiedyś (bardzo dawno temu!) o czymś, co nazywa się „narzędzia dla webmasterów”. Jest to zestaw usług dla webmasterów, oferowany przez Google. Ma pomagać webmasterom w promowaniu serwisów w wyszukiwarce i wyszukiwarce w promowaniu serwisów. 🙂

W indeksowaniu serwisów przez wyszukiwarki pomagają zwłaszcza tzw. sitemaps. Jest to nic innego jak specjalnie spreparowana mapa witryny. Przygotowana dla robota indeksującego Google. Dzięki niej będzie mógł on odwiedzić każdą podstronę serwisu. Dowie się też o nich wcześniej, bo wkrótce po uaktualnieniu sitemapy. Jak więc wykorzystać to narzędzie korzystając z Bloggera?

W podlinkowanym na początku poście pisałem o tym, jak skorzystać z narzędzi dla webmasterów. Nie będę się więc powtarzać. Dziś tylko napiszę, jak wykonać sitemapę dla Bloggera.

Z Bloggerem jest taki kłopot, że (domyślnie) nie można dodawać na serwer z blogiem żadnych plików. Ani skryptów. Więc nie ma jak przygotować ręcznie pliku z mapą. Nie ma też jak dodać jakiegoś skryptu, który tę sitemapę przygotuje. Pozostaje nam jedynie skorzystać z czegoś, co już jest gotowe.

Szukałem długo, w końcu znalazłem. Jako sitemapę można wykorzystać… kanał RSS naszego bloga. Raczej nie spełnia on formalnych wymagań sitemapy. Posiada jednak odnośniki do nowych postów na blogu. Spełnia więc funkcję, o jaką nam chodzi: informuje Google o nowych wpisach na blogu. 🙂 Tu sprawdza się jedno z praw Murphy’ego: jeśli coś jest głupie i działa, nie jest głupie.

Instalujemy więc sitemapę w narzędziach dla webmaterów. Na zakładce Mapy witryn klikamy na dodaj mapę witryny i następnie wybieramy typ: dodaj mapę ogólnej witryny internetowej. W pole, które się pokaże, wpisujemy adres naszego kanału RSS.

W Bloggerze kanały RSS są dwa: atom.xml i rss.xml. Ten pierwszy jest „reklamowany” przez domyślny szablon bloga (link do niego jest na dole). Skorzystałem więc z niego.

Później, przeniosłem kanał RSS na feedburnera. Wywołanie adresu /atom.xml kierowało więc na zewnętrzną stronę. I spowodowało błąd sitemapy. Bo kanał zawiera linki kierujące pod adresy na serwerze feedburner. Zamieniłem więc adres sitemapy na /rss.xml i wszystko zaczęło pięknie działać. 🙂

Podsumowując, wpisz jako adres witryny plik /rss.xml, nawet jeśli nie masz licznika subskrybentów RSS. Może kiedyś w przyszłości go założysz, wtedy się sitemapa rozsypie…

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,Wpisy powiązane tematycznie:

5 komentarzy do artykułu “Google Sitemaps i Blogger”

 1. Czy teraz, gdy już można sobie dodać pliki robotów, możliwe jest jakieś ludzkie zrobienie mapy strony dla bloggera?

 2. „Podsumowując, wpisz jako adres witryny plik /rss.xml, nawet jeśli nie masz licznika subskrybentów RSS. Może kiedyś w przyszłości go założysz, wtedy się sitemapa rozsypie…”

  Co znaczy ze sitemapa sie rozsypie? Chodzi o to że przestanie działać czy może rozsypie się po użytkownikach dając jeszcze lepsze wyniki w wyszukiwarkach?

 3. Rozsypie – przestanie działać.

 4. Czy sitemaps jest potrzebny do czegoś innego niż tylko zaindeksowanie stron?
  Teoretycznie taka mapka powinna być ale w blogspocie jest znią problem.

 5. Marta, jeśli masz małą stronę to nie potrzebujesz mapy witryny, a tym bardziej jeśli jest ona na blogspocie 😉
  Pozdrawiam

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.