28
02
10

Dwa moje nowe blogi

W tym miesiącu nie pisałem za dużo wpisów na blogi, co widać będzie w podsumowaniu zarobków. Za to udało mi się uruchomić dwa nowe blogi.

Trochę zmieniam moją blogową strategię. Zamiast się rozdrabniać i pisywać na blogi, z których nie mam pieniędzy, będę poświęcać czas przede wszystkim na projekty dochodowe.

To po co mi nowe blogi? Ano po to, żeby nie mieć wszystkich zarobków z jednego tylko bloga. Takie podejście jest zbyt ryzykowne. Zbyt wiele można stracić wskutek awarii jednej bazy danych czy serwera. Tak jak nie powinno się mieć wszystkich zarobków z jednego źródła, czyli w moim przypadku z Google AdSense… 😉

Jak zbudować dom autonomiczny?

To pierwszy z dwóch założonych w lutym blogów. W tym przypadku blog będzie przede wszystkim nośnikiem materiału wideo. Chcę bowiem nakręcić na przestrzeni kilku najbliższych lat coś w rodzaju serialu, przedstawiającego budowę mojego autonomicznego domu. Materiał ten będę publikować właśnie na tym blogu.

Aby móc tego bloga uruchomić, wydałem już kilka tysięcy złotych na zakup kamery HD, programu do obróbki, i dodatkowego sprzętu (mikrofon, zapasowy akumulator, ładowarka do samochodu), i jeszcze trochę wydatków przede mną. Zainwestowałem też w konto PRO w serwisie blip.tv, żeby móc wygodnie hostować swoje filmy HD.

Kolejne odcinki będę pewnie publikować co miesiąc-dwa. Przynajmniej na tym etapie, w którym jestem w tej chwili, czyli na samym początku drogi. Gdy coś się zacznie w temacie dziać i coś zaczniemy w końcu fizycznie budować, pewnie będę mógł publikować kolejne odcinki częściej. Oprócz relacji z samej budowy będą krótkie wykłady z teorii, rozmowy z ekspertami, a także testy różnych produktów i rozwiązań przydatnych w budowie domu autonomicznego (i pasywnego).

Jak widzicie, zainwestowałem w domenę .edu.pl (a tak naprawdę, to dostałem ją za darmo w jakiejś promocji w AZ.pl), żeby lepiej oddać edukacyjny charakter bloga.

Kupioną kamerę będę też wykorzystywać do tworzenia materiału na inne blogi. Dwa precedensy już były. Na bloga o zarabianiu postaram się nakręcić kilka wideowywiadów z ciekawymi ludźmi. 🙂

Domowe wideo HD

To drugi z lutowych blogów. Powstał niejako w powiązaniu z poprzednim. Szukając bowiem materiałów odnośnie amatorskiego wideo HD nie byłem w stanie znaleźć żadnego fajnego serwisu w języku polskim. A skoro nie znalazłem takiego, to postanowiłem taki stworzyć.

W tym przypadku nie bardzo czułem się na siłach, by odpowiadać za merytoryczną treść serwisu. Nie znam się bowiem na tym prawie wcale, a nie chce mi się szukać konkretnych informacji na ten temat tylko po to, by później przekazać je czytelnikom.

Zamiast tego postanowiłem znaleźć współpracownika, który zna się na rzeczy. I bez specjalnych problemów mi się to udało. 🙂 Mój współpracownik jest posiadaczem kilku kamer HD i praktykiem, i dlatego postanowiłem zaufać jego wiedzy.

Blog wymaga jeszcze doszlifowania, ale postanowiłem zająć się tym dopiero wtedy, gdy ktoś zacznie go odwiedzać. 😉 Jeśli w ciągu roku nie zacznie zarabiać pieniędzy, pewnie przestaniemy go rozwijać i spadnie do statusu zaplecza pozycjonującego, podobnie jak inne moje blogi.

Na dziś tyle, jutro raport z lutowych zarobków. 🙂 Stay tuned!

Autor:Krzysztof Lis |Wpisy powiązane tematycznie:

9 komentarzy do artykułu “Dwa moje nowe blogi”

  1. Ten o wideo w HD brzmi interesująco, chociaż na pewno kiedyś będę musiał zbudować własny dom, więc na autonomiczny dom też chętnie zajrzę. Życzę powodzenia w zarabianiu. ;]

  2. Mi szczególnie podoba się ten blog o filmowaniu w HD, ponieważ rozglądam się za jakąś kamerą.

  3. @Tomasz, Mateusz: bardzo mnie cieszą Wasze opinie. 🙂 Jak byście mieli jakieś zapotrzebowanie na konkretne informacje, piszcie maila albo komentarze na blogu.

  4. W każdym razie możemy chyba obaj pogratulować Ci [przynajmniej na pierwszy rzut oka] trafnego wyboru niszy dla swoich serwisów. Informuj na bieżąco jak Ci idzie z zarabianiem na obu. ;]

  5. Co za kamerę kupiłeś, bo jak na wydatek kilku tysięcy złotych to jakość nagrania jest naprawdę niskiej jakości.

  6. @sfah: Canon Legria HV40. Jakość może być równie dobrze skutkiem kiepskiej tamtego dnia pogody (mocno zachmurzone niebo), czy jakichś ustawień w programie do obróbki, albo w samej kamerze.

  7. A mnie dużo bardziej zaciekawił temat budowy autonominczego domu i pewnie będę na bloga zaglądał, chociaż sam osobiście nie jestem przekonany do contentu video (ale chyba w odróżnieniu od większości). Po prostu tekst+zdjęcia wydają mi się dużo szybszym sposobem na przekazanie informacji, a większość filmów powyżej 2 minut wzbudza moje automatyczne zniechęcenie. Co oczywiście nie zmienia faktu, że są treści których nie da się przekazać inaczej/lepiej niż filmem, a i przy odpowiednim montażu mogą być krótkie i treściwe. Powodzenia w każdym razie!

  8. @zergu: zgadzam się w 100%, że łatwiejszy w odbiorze jest content tekstowy + obrazki. Skupienie uwagi przez kwadrans na oglądaniu filmu czy słuchaniu podcastu jest w dzisiejszych czasach bardzo trudne. Sam nie daję sobie z tym rady. 😉

  9. Fajnie, że zdecydowałeś się na video. W Polsce jeszcze mało kto to robi, a jest to zdecydowanie przyszłość. Życzę powodzenia.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.