04
09
07

Dozwolone witryny w AdSense

Wygląda na to, że jedno z największych zagrożeń dla wydawców reklam AdSense zostało zlikwidowane! Mowa o złośliwym umieszczaniu kodu jednostki reklamowej na stronach niezgodnych z zasadami AdSense. Może to przecież zrobić każdy, kod AS jest w JavaScripcie. Od niedawna jest jednak możliwość obrony przed takim zagrożeniem.

Wydawałoby się, że im więcej stron wyświetla nasze reklamy, tym lepiej. Pierwsza myśl rzeczywiście jest taka i taka być powinna. To całkiem naturalne. W końcu jednym ze sposobów na zwiększenie zarobków z reklam AdSense jest zwiększenie liczby wyświetleń. A więc i liczby kliknięć. Można to osiągnąć na przykład umieszczając jednostki reklamowe na kolejnych nowych witrynach.

Czemu więc mielibyśmy się przed tym bronić? Bo nie chcemy, by reklamy z naszego konta były umieszczone na stronach niezgodnych z zasadami programu AdSense. Na przykład na stronach z erotyką, zachęcających do nienawiści na tle rasowym albo zachęcających do klikania tekstem „kliknij w reklamy i pomóż nam opłacić serwer”. Jeśli nasza jednostka znajdzie się na takim koncie, prędzej czy później możemy spodziewać się zawieszenia naszego konta. Choćby dlatego, że zawsze znajdzie się jakiś życzliwy, który doniesie Google’owi. I wcale nie uważam, by było to złe. Im mniej w AdSense stron niezgodnych z zasadami, tym większe nasze zarobki. Po pierwsze mniej stron = większe stawki CPC i CPM dla pozostałych. Po drugie, więcej reklamodawców w AdWords zdecyduje się na publikację reklam również w sieci AdSense. I tu z pomocą przychodzi nam nowość w AdSense.

Mowa o czymś, co nazywa się dozwolone witryny. Jest to mechanizm, który pozwala ograniczyć zliczanie kliknięć i wyświetleń tylko do podanych wprost witryn, domen, poddomen, katalogów, plików. Co do katalogów i plików mam wątpliwości, nie są one wymienione jako przykłady obok pola do wpisywania URLi.


Na czym to polega? Po prostu wpisujemy miejsca, w których nasze reklamy mogą się wyświetlać a dokładniej gdzie będą zliczane kliknięcia i wyświetlenia. Należy zakładać, że umieszczenie przez kogoś reklam na innych stronach niezgodnych z regulaminem nie spowoduje dla nas reperkusji. W końcu Google pisze w supporcie:

Udostępniliśmy funkcję Dozwolonych Witryn, bo dowiedzieliśmy się, że niektórzy wydawcy AdSense obawiają się nieuczciwych działań innych webmasterów, polegających na wykorzystaniu ich kodu jednostek reklamowych i umieszczeniu go na stronach niezgodnych z zasadami. Tłumaczenie moje, pewnie niespecjalnie precyzyjne.

Jest tylko jeden kłopot… Trzeba sobie przypomnieć, na jakich witrynach mamy reklamy AdSense. 😀

Aktualizacja z dnia 10.09.2007
Aktualizacja zainspirowana komentarzem do oryginalnego posta. Otóż narzędzie takie jest, jeśli Twoje reklamy wyświetlają się na stronach innych niż podałeś, zobaczysz na swoim koncie AdSense (w instalatorze, tam gdzie ustawiasz listę witryn) taki komunikat:


W moim przypadku były to…moje strony i wyszukiwarki (Google i Yahoo).

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

2 komentarze do artykułu “Dozwolone witryny w AdSense”

  1. Odnośnie ostatniego zdania, to przydało by się narzędzie które pokazuje na jakich stronach są nasze reklamy.

  2. Narzędzie do ustawiania dozwolonych witryn wyświetla miejsca, w których pojawiają się reklamy z Twoim identyfikatorem. 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.