07
12
16

Dlaczego warto robić wpisy z listą prezentów?

Co roku o tej porze ludzie szukają prezentów dla swoich bliskich, by im podarować je w wigilię Bożego Narodzenia.

Dla osób, które prowadzą tematyczne blogi, to dobra okazja, żeby niewielkim wysiłkiem zarobić przy tej okazji dodatkowe pieniądze.

Zwłaszcza, jeśli się o tym pomyśli odpowiednio wcześnie, w okolicy amerykańskiego święta Dnia Dziękczynienia.

Pomysł, który chciałem Wam przedstawić, to oczywiście stworzenie listy przykładowych prezentów świątecznych, które można dla rodziny i przyjaciół kupić. Jeśli piszemy bloga tematycznego, lista prezentów musi do tej tematyki nawiązywać — bo przecież są ludzie, którzy szukają prezentów z określonego asortymentu. Jeśli chcemy kupić prezent zapalonemu wędkarzowi, samemu kompletnie się na tym nie znając, możemy podpytać innego znajomego wędkarza, albo poszukać w internecie. Dobrze napisany artykuł na blogu dla wędkarzy może się nieźle wypozycjonować na odpowiednie frazy w wyszukiwarce Google i tą drogą zarobić trochę pieniędzy autorowi.

Żeby to zrobić dobrze, warto pamiętać o kilku sprawach.

1. Możliwie dużo różnych inspiracji i pomysłów

Osobiście uważam, że dobra lista prezentów powinna zawierać co najmniej kilkanaście różnych pozycji. Pewnie można zaryzykować stwierdzenie, że im więcej, tym lepiej, ale pewnie jest gdzieś też granica, za którą dodatkowa praca nie ma już sensu. Nie wiem, jaka liczba pomysłów na prezenty będzie optymalna, ale celowałbym w liczbę powyżej 10.

Dlaczego?

Bo przecież każdy hobbysta ma różne rzeczy związane z tematyką, która go interesuje. I osoba, która szuka prezentu, doskonale o tym wie. Zatem im większa liczba pomysłów na prezenty, tym większa szansa, że uda się coś dopasować, eliminując z listy to, co już obdarowywany ma w domu.

2. Różne pułapy cenowe

Robiąc listę prezentów, warto szukać pomysłów z różnych półek cenowych. Wiadomo, że każdy kupujący prezenty będzie dysponować nieco innym budżetem.

Za inną kwotę jesteśmy skłonni kupić żonie, jeśli jesteśmy bogaci i nie mamy dzieci. Za inną prezent dla nielubianej cioci, gdy na wigilię przyjeżdża 20 osób i każdemu trzeba coś kupić, a budżet jest ciasny. Za inną jeszcze, gdy kupujemy prezent dla wylosowanego kolegi z pracy, albo w ramach akcji Wykopoczta.

Warto podać zatem kilka pomysłów na prezenty tak za kilkanaście złotych, jak i za 200-300 lub nawet więcej złotych.

3. Różne grupy produktów

Nie skupiajmy się tylko na jednej grupie produktów, na przykład na przynętach na ryby, skoro jesteśmy przy przykładzie wędkarza. Niech na liście znajdą się gadżety, ubrania, akcesoria, sprzęt wędkarski, artykuły „zużywalne” (np. pellet na przynętę), książki i tak dalej.

Przykładowo, ktoś może dołożyć jakąś nową książkę wędkarską do swojego zamówienia w internetowej księgarni i już mieć problem z głowy, zamiast specjalnie jechać do sklepu dla wędkarzy w innym mieście po jeden gadżet (bo przecież zamówienie jednej rzeczy w sklepie internetowym często nie ma sensu).

4. Link do miejsc, gdzie można je kupić

Teraz docieramy do najważniejszego, co pozwoli nam zarobić sensowne pieniądze — do linków do miejsc, w których można te przedmioty kupić.

Nie ma sensu tworzyć takiej listy, jeśli nie będzie na niej linków do sklepów internetowych, na których te produkty się znajdują.

Po pierwsze dlatego, że jest to jedna z najistotniejszych informacji na takiej liście! Gdy się komuś coś z listy spodoba, od razu w jego głowie pojawi się pytanie gdzie można to kupić? i na to pytanie trzeba mu od razu odpowiedzieć.

Po drugie, to dzięki linkom partnerskim można zarobić pieniądze. Chodzi mi o linki z programów partnerskich, jak i linki (czy nawet reklamy graficzne) z sieci afiliacyjnych takich jak np. Zanox. Takie materiały nieźle konwertują, bo trafiają do ludzi skłonnych wydać pieniądze w sklepie internetowym.

5. Odpowiednio wczesna publikacja tekstu

Warto nie czekać z takim materiałem do ostatniej chwili, kiedy będzie interesować tylko najbardziej zdesperowanych. Ludzie przecież zaczynają kupować prezenty dla bliskich czasem nawet w listopadzie. Materiał potrzebuje trochę czasu, by rozejść się po sieci, wypozycjonować, by mieć szansę dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze naszego bloga nie znają, a właśnie poszukują prezentu dotyczącego tematyki, o której piszemy.

Zresztą listopad to dobry moment na to, by przygotować taki materiał, także ze względu na zwyczaj obniżania cen w sklepach internetowych w czasie tzw. Black Friday i Cyber Monday — pierwszego piątku i poniedziałku następującego po Dniu Dziękczynienia w USA. Black Friday jest dniem tradycyjnego wyjścia na zakupy, więc wtedy sklepy starają się obniżać ceny. Zwyczaj ten przeszedł także do sieci, gdzie przeciągnięty został także na poniedziałek, nazwany poźniej Cyber Monday.

W tym roku Black Friday miał miejsce 25.11, w przyszłym wypada 24.11. Zanotujcie to sobie w kalendarzach, by nie przegapić tej okazji na zrobienie odpowiednio wcześnie wpisu!

Można je rozbić, na przykład przygotowując osobny materiał typu „najlepsze promocje wędkarskie na Black Friday”, albo od razu wykorzystać te promocje do polecenia Czytelnikom prezentów.

Jak duże znaczenie w e-biznesie ma ten dzień, niech zaświadczy to opracowanie przygotowane przez Zanox (51% wzrost sprzedaży). Na razie jest tylko w wersji angielskiej, jeśli znajdę gdzieś polskie tłumaczenie, podlinkuję później.

6. Przygotuj fajny materiał, który ludzie będą chcieli sobie polecać

Pamiętaj o tym, że przygotowany materiał służy do zarabiania dla Ciebie pieniędzy, ale żeby to było możliwe, musi być fajny! Musi być na tyle ciekawy, zabawny, atrakcyjny wizualnie i merytorycznie, żeby ludzie chcieli go sobie nawzajem polecać. Tylko w ten sposób masz szansę na to, że rozejdzie się po mediach społecznościowych, albo ludzie będą go sobie po prostu bezpośrednio polecać.

Ten kolega wędkarz, zapytany przez laika o pomysł na prezent, jak jest leniwy, może polecić Twój materiał z Twojego bloga. Ale żeby był skłonny to zrobić, musisz go do tego nie zniechęcić.

(Ja w swoim sklepie internetowym też zrobiłem promocję rozciągniętą na cały weekend od piątku do poniedziałku. Przygotowałem także listę pomysłów na prezenty świąteczne).

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,Wpisy powiązane tematycznie:

35 komentarzy do artykułu “Dlaczego warto robić wpisy z listą prezentów?”

 1. Szkoda, że tak późno napisałeś. Czy według Ciebie jest jeszcze sens zrobić taki wpis?

 2. @Bartłomiej: podobno lepiej późno, niż wcale. Jak zrobisz taki wpis dziś, to zawsze będziesz miał łatwiej przygotować go w przyszłym roku. 😉

 3. Bardzo ciekawy wpis, dzięki za kilka ważnych dla mnie porad i czekam na kolejne z niecierpliwością 🙂

 4. Zdecydowanie polecam.

  @Bartłomiej: Inna sprawa, że taki wpis nie musi przecież dotyczyć tylko gwiazdki, może to być po prostu wpis dotyczący prezentów na urodziny 🙂

 5. Jestem właśnie w trakcie przygotowywania kilku postów o nazwie „Z cyklu prezenty dla niego”. Podzieliłam sobie mężczyzn na kategorie. Mam już opublikowane prezentowe inspiracje dla elegancika, gadżeciarza, kucharza i smakosza. W planach masz jeszcze kilku innych Panów. Niestety dziś zwątpiłam czy jest sens robić coś takiego, bo na przykład na fb nie cieszy się to popularnością. Fakt, że mój fanpage liczy tylko 70 osób, ale nawet te osoby nie wykazały praktycznie żadnego zainteresowania. Dobrze, że tu trafiłam, teraz nie poddam się tak łatwo. A przy okazji wezmę sobie kilka Twoich rad do serca tworząc kolejne posty z tego cyklu.

 6. Punkt 5 jest w szczególności ważny, zwłaszcza, jeżeli mamy mało subskrybentów, a blog czy strona musi również wskoczyć do wyników wyszukiwania w G. Ale to jest dobry sposób, ponieważ teraz są święta, później 14 luty, święta wielkanocne, a codziennie imieniny i urodziny. Kombinacji „wpisów z prezentami” jest bardzo dużo.

 7. Listowane wpisy w stylu „10 najlepszych prezentów” „5 pomysł na prezent” itp świetnie się czytają oraz mają większy clik rate. Dodatkowo zaletą takiego wpisu jest możliwość wykorzystania większej ilości słów kluczowych dzięki, którym wpis będzie widoczny na wiele zapytań.

 8. Nie pomyślałam o tym odpowiednio wcześniej, jak zwykle mądry Polak po szkodzie 😉 Ale na przyszły rok na pewno o tym nie zapomnę!

 9. U mnie akurat prezenty zawsze kupowane są w ostatniej chwili – najczęściej w pewnym sklepie na Pe, co nie jest dobrym pomysłem bo wsyzstko kupowane jest jużjakby na siłę. Co roku obiecuje sobie że to ostatni raz… No, ale co zrobić jak człowiek zapracowany ;(

 10. Generalnie, to planowanie i wszelkiego rodzaju listy pomagają we wszystkim. Jak ktoś dobrze ułoży listę zakupów – nie ważne, czy to prezenty, czy zwykłe codzienne zakupy – oszczędzi przy okazji sporo pieniędzy. Z drugiej strony, sporządzenie tego typu list pochłania sporo czasu ;( Dobrze mieć np. kartkę na lodówce na której możemy w każdej chwili coś dopisać bez angażowania się w poszukiwania kajecika. To sprawi, że będziemy po prostu pisać, a nie starać się zapamiętywać.

 11. świetny wpis. Można go dopasować do swoich potrzeb, nie tylko sugerując sie tematem gwiazdkowym. Dzieki

 12. Dobrze, że do gwiazdki jeszcze szmat czasu. No, a listy prezentów? Myślę, że warto robić listy wszystkiego. Telefon z notatnikiem bardzo ułatwi sprawę.

 13. Na Wielkanoc kupujecie prezenty?

 14. Bardzo przydatny i ciekawy artykuł. Sporo porad, które na pewno przydadzą się przed świątecznymi zakupami.

 15. Mam nadzieję, że zapamiętam na następne święta, bo pomysł bardzo fajny

 16. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki.

 17. Cały czas te same wpisy widnieją, kiedy będzie coś nowego?

 18. @Bartłomiej: nowe wpisy pojawią się niezwłocznie po tym, jak tylko zostaną napisane.

 19. Fajną opcją są też udostępniane przez większe sklepy jak Amazon tzw. Wish List, które można przez cały rok uzupełniać i gromadzić na nich różne pozycje

 20. Jeszcze nigdy tego typu wpisy z prezentami mnie nie zainspirowały, zazwyczaj są to jakieś głupkowate gadżety.

 21. A do mnie klientki przychodziły na zabiegi kosmetyczne w ramach prezentu, więc bardzo możliwe że ktoś przeczytał taki blog i podarował właśnie taki prezent 🙂

 22. Bardzo fajne rozwiązanie. Mam nadzieję, że do listopada nie zapomnę…

 23. Fajne pomysły! Tylko do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu ;).

  Ma ktoś pomysł, z jakiej okazji jeszcze można by pisać o listach prezentowych? Wielkanoc, jakieś popularne imieniny może? Myślałam o liście przedmiotów do wzięcia na wakacje, ale trochę trudno wymyślić sensowne propozycje pod kątem mojej działalności.

 24. dobrze, że w mojej branży taka lista nie będzie problemem 🙂

 25. U nas prezentami zajmuje się żona, ale z tego co wiem ona nie czytuje takich list. Jest dobrą obserwatorką i wie zawsze, co komu kupić. Chyba jeszcze nigdy się nie zdarzyło, aby nie trafiła z prezentem. Poza tym, ona już we wrześniu zaczyna maraton zakupowy. Trochę ludzi do obdarowania mamy w tym dzieci, a tym jak wiadomo miło jest dać kilka rzeczy. Żeby więc w grudniu nie wydawać fortuny, kupuje od września po trochu 🙂

 26. to już stary sposób ale jak widać cały czas na czasie. praktyczne więc cieszy się zainteresowaniem

 27. Bardzo interesujący wpis. Ciekawe wskazówki i porady.

 28. Ciekawy artykuł. Dobrze, że natrafiłem na niego przed świętami. Podsunął mi on pomysł.

 29. Lista prezentów świątecznych jest co roku u nas w domu. Lubię mieć wszystko poukładane, przemyślane. Nie boję się, że o kimś zapomnę.

 30. W tym roku prezenty kupowane także według wcześniej sporządzonej listy. Bardzo mi to pomaga. 🙂

 31. Pomysł fajny, ale to chyba zależy kto ma jaką grupę czytelników. Niby wszyscy kupują prezenty, ale np. na blogu finansowym, czy o ubezpieczeniach dziwnie polecać prezenty. Tak mi się wydaje, bo trafiają tam ludzie szukający konkretnych informacji. Z drugiej strony teoretycznie może udać się przyciągnąć czyjąś uwagę i tak. Pytanie czy to warte zachodu. Myślisz, że miałoby sens robienie takiej akcji na blogu o ubezpieczeniach? To już tak na przyszłość pytanie, bo teraz to już po fakcie. Z kolei w roku nie tylko jedne święta mamy, ale te są wyjątkowe.

 32. Już niedługo Wielkanoc. Lista z prezentami, co, dla kogo gotowa. Jest to oszczędność czasu, radzę wypróbować.

 33. Ciekawy wpis

 34. Chętnie skorzystam z zdobytej tutaj wiedzy w praktyce.

 35. Super wpis

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.