02
07
12

Czy kasować nieaktualne posty?

Dziś znów we wpisie odpowiedź na pytanie czytelniczki. Ania napisała do mnie taką wiadomość:

Mam na blogu kilka postów, które ściągają z googli czytleników, jednakże z powodu tego, że są nieaktualne, opuszczają stronę (mam nadzieję nie wszyscy). Odbija się to natychmiast w wynikach adsensa, w szczególności kiedy brak nowych postów. Ponoć usunięcie czegokolwiek ze strony powinno być 100 razy wzdłuż i wszez przemyślane. Niestety z powodu braku czasu, nie mam czasu aby aktualizować bloga tak często jak powinnam (codziennie).

Odpowiedź  na to pytanie może być tylko jedna — nie, nie kasuj starych wpisów na blogu! Z jednym wyjątkiem.

Blog z zasady jest zbliżony do internetowego pamiętnika (od tego się przecież zaczęło blogowanie), więc siłą rzeczy znajdują się na nim zawsze rzeczy nowe i rzeczy stare, sprzed kilku miesięcy czy lat. Ale to właśnie te starsze wpisy są tym, co często stanowi o sile bloga. One dowodzą, że ktoś zna się na rzeczy, skoro od kilku lat z sukcesem pisze bloga o jakiejś tematyce.

Ty u siebie publikujesz informacje z aktualnościami, które siłą rzeczy szybko mogą przestać być przydatne dla czytelników. Ale tego się nie da uniknąć — tak samo jest z tradycyjną prasą. W niczym zupełnie to nie przeszkadza, przecież czytelnik widzi, kiedy został opublikowany dany wpis.

Ale czy rzeczywiście to widzi? Upewnij się, że tak — że czcionka, którą podana jest data publikacji wpisu jest dostatecznie dobrze widoczna, na początku lub na końcu wpisu. Strzelam, że lepiej podawać taką informację na końcu wpisu, żeby czytelnika nie zniechęcić tak od razu — żeby najpierw przeczytał cały wpis. 😉

Kasować warto tylko i wyłącznie te wpisy, które są już niezgodne z prawdą. Nawet nie tyle, że nie aktualne, ale po prostu nieprawdziwe. Jeśli jest ryzyko, że czytelnik zostanie wprowadzony w błąd, można rozważyć skasowanie wpisu. Ale nawet w takim przypadku lepiej opublikować na początku informację, że podane niżej informacje przestały być już zgodne z prawdą.

Do naprawdę starych wpisów (np. starszych niż rok), można dodać z automatu jakąś informację o tym, że są stare i że zapraszasz do obejrzenia najnowszych wpisów, albo zapisania się na kanał RSS. Wykorzystałbym do tego mechanizm, który opisałem przy okazji zachęcania do pozostawiania komentarza (odpowiednio na WordPressie i na Blogspot.com).

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

17 komentarzy do artykułu “Czy kasować nieaktualne posty?”

  1. Zamiast usuwania starych bądź nieaktualnych wpisów proponuję dodawanie do nich odpowiedniego komentarza. Komentarza, ale nie zmian w treści wpisów.

    Jedynym wyjątkiem, który mi się zdarza są uwagi, które umieszczam przy odnośnikach prowadzących do stron, które przepadły gdzieś w otmętach sieci.

  2. Cieszę się, że zaznaczyłeś aby data wpisu była zawsze podana na blogu – niestety na wielu blogach czy serwisach brakuje tej informacji (nie wiem dlaczego). Czasem wpis bez daty publikacji nie ma sensu, ponieważ nie wiadomo czy jest aktualny, czy może z przed 4 lat…

    Odnośnie usuwania, uważam, że lepiej napisać NOWY post, aktualny, a w starym na samej górze dodać info z linkiem.

    Jeżeli już koniecznie jest potrzeba usunąć stary wpis, warto pamiętać o aspektach SEO 🙂 Taki usunięty wpis może mieć linki i jakiś ruch dlatego najlepiej jest wykonać przekierowanie 301 na nowy, aktualny wpis lub na stronę główną.

  3. Jeśli to tylko możliwe warto aktualizować wpisy, aby były one jak najbardziej aktualne. Chyba pisałeś kiedyś o tym na swoim blogu. Jeśli nie było tego u Ciebie to musiałem się pomylić 😉

    Pozdrawiam

  4. Pytanie jeszcze czy nieaktualna treść faktycznie odbija się negatywnie na wynikach AdSense. Prawdopodobny jest przecież taki scenariusz: użytkownik wchodzi na stronę -> stwierdza, że treść jest nieaktualna -> myśli co tu zrobić dalej –> klika w reklamę. Można to łatwo sprawdzić poprzez powiązanie konta AdSense z Analytics. Wtedy Ania będzie wiedzieć dokładnie jaki jest CTR i ile zarabia z AdSense na poszczególnych podstronach.

    Ostatecznie może się okazać, że nie trzeba nic z tymi podstronami robić (jeśli oczywiście głównym celem istnienia bloga jest zarabianie na AdSense). Drugą sprawą jest to, że skoro strony te notują sporo odwiedzin z wyszukiwarki to może warto przyjrzeć się słowom kluczowym wyszukiwanym przez użytkowników i spróbować napisać więcej artykułów na dany temat.

  5. Tak jak pisze Magda – myślę, że po dokładnej analizie statystyk okaże się, że te wpisy mają większy CTR niż aktualne.

    Jeśli nie, szkoda tracić linki do tej podstrony (zakładam, że jeśli są wejścia, to strona się wypozycjonowała i ma sporo linków). Ja w takiej sytuacji wstawiam na tę podstronę zupełnie nowy artykuł (URL zostaje ten sam, po prostu daję „edytuj” i tam podmieniam treść) albo daję 301 na jakąś inną stronę.

  6. Mam bloga o grach online, od czasu do czasu jakaś gra przestaje istnieć, wrzucam więc taki wpis do kategorii „Archiwum” a pod wpisem dopisuję kiedy gra „wyzionęła ducha” 😉

  7. Zdecydowanie polecam sposób z notką informującą iż wpis jest archiwalny i warto udać się na „początek” bloga po nowsze kąski.

  8. Ja nie kasuję nieaktualnych wisów. Zawsze ktoś może wejść przez taką frazę z wyszukiwarki i zostać na blogu. Mimo że to sprawia że współcznynnik odrzuceń rośnie to i tak się to moim zdaniem opłaca.

  9. Moim zadniej lepiej , aby data była na początku wpisu.
    Odnośnie usuwania postów – uważam, że lepiej dodać nowy, a stary pozostawić z opisem Archiwum

  10. to chyba jednak wszystko zależy od treści strony, niektóre wpisy są ponadczasowe. Wiadomo, że newsy sprzed lat nie koniecznie wszystkich interesuje jeśli prowadzimy serwis gospodarczy – wręcz irytują inormacje rynkowe starsze niż kilka dni, bo co to za news, ale porady np informatyczne mają znacznie dłuższą datę ważności. Usuwanie treści, które wcześniej napisaliśmy wg mnie jest trochę strzałem w kolano, trzeba zwrócić uwagę, że usunać cokolwiek jest bardzo łatwo, ale napisać coś z sensem, jest dużo trudniej.

  11. Ja zawsze aktualizuję nieaktualne już wpisy i chyba źle na tym nie wychodzę.

  12. Niema nic gorszego niż wywalanie starych wpisów… Zawsze można je zaktualizować, dać przekierowania do nowszych itd 🙂

  13. Jeśli zadba się o seo to stare wpisy mimo że czasem nieaktualne potrafią też zarabiać i ściągać ruch 🙂

  14. Każda podstrona pracuje na pozycję strony głównej i innych podstron, więc choćby dlatego nie ma sensu jej kasować. Poza tym, na podstronie z nieaktualna treścią mogą być wartościowe i ponadczasowe komentarze.

  15. Również jestem zdania, że nie ma sensu usuwać wpisów. Zawsze można je przecież edytować, oddzielając nowo dodaną treść od tej „pierwotnej”. Wiele starych podstron ma ugruntowane pozycje na jakieś niszowe frazy, a kilkanaście wejść w miesiącu zawsze się przyda – nawet jak większość z odwiedzających opuści stronę.

  16. W SEO witryny są jak wino – im starsze, tym lepsze. Starych wpisów nie warto wywalać, tylko je aktualizować. Sam jestem w dość drastycznym przypadku, bo na „żywca” zmieniłem tematykę swojego bloga, lecz nie sądzę, żebym te inne tematycznie wpisy usuwał. One mają swoją wartość i swoją moc.

  17. Mam jednego bloga, który miał za zadanie wykreować pozytywny wizerunek w pewnej mniej lub bardziej niszowej branży (porzucony z braku czasu). Niestety wpisy są dziś już właściwie kompletnie zdezaktualizowane, a ja sam wstydzę się trzymania go w sieci. W końcu – co to za specjalista, który jest nieaktywny, a niby nadal siedzi w tym konkretnym temacie na co dzień? Uważam, że to jeden z tych przypadków, w których warto usunąć bloga i nie robić z siebie pośmiewiska. Co innego blogi wnoszące cokolwiek do życia nawet po kilku latach od ich porzucenia.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.