29
12
08

Czy blogować w darmowym serwisie albo darmowej domenie?

W dzisiejszym wpisie, ciąg dalszy cyklu odpowiedzi na pytania czytelników. W tym odcinku pytanie przesłane przez Grzegorza (23 l.) z Zakopanego. A w zasadzie dwa pytania.

Postanowiłem również spróbować swoich sił w blogowaniu. Mam jednak pytanie: do wielu pakietów hostingowych dodawana jest domena gratis (w style *.webd.pl lub *.yoyo.pl). Czy pod taką domeną jest szansa na zdobycie nowych czytelników i podniesienie się w wynikach wyszukiwania? dla mnie osobiscie taka domena nie wygląda najlepiej, nie wiem natomiast jak to jest odbierane przez innych uzytkowników sieci.

No jak dla mnie domena .yoyo.pl też wygląda niespecjalnie atrakcyjnie, choć to pewnie mocno zależy od tego, jaki blog chciałbyś tam prowadzić. .webd.pl wygląda już dla mnie bardziej neutralnie i na taką bym postawił, ale może uda Ci się znaleźć jeszcze jakieś inne…

Na początek prowadzenia bloga wcale nie musisz kupować własnej domeny. Spokojnie wystarczy Ci poddomena u Twojego providera — ja też mam ze dwa czy trzy blogi z poddomenami .vel.pl. I te radzą sobie całkiem nieźle. Mam też bloga na poddomenie u innego providera, tam nie jest już tak kolorowo. Cała domena dostała bana w Google’u a wraz z nią moja poddomena — to jest chyba jedyne ryzyko, z którym się trzeba liczyć.

Zresztą ja nie widzę problemu w kupieniu sobie własnej domeny — przecież dziś nie kosztuje ona już kilkuset złotych. W promocji można kupić domenę za niecałą złotówkę i dopiero za odnowienie trzeba zapłacić ponad 100 PLN. Można też kupić domenę drożej, płacąc mniej za odnowienie — praktycznie na jedno wychodzi.

Jeśli chcesz zaczynać na jakiejś darmowej poddomenie a potem przenieść bloga na inny adres, problemu nie będzie, bo zrobisz sobie ładne przekierowanie 301 i pozycje w Google’u powinny również zostać przeniesione.

I drugie moje pytanie. Nie chciałbym od razu stawiać bloga na płatnym serwerze. Taką przesiadkę chciałbym zrobic po pewnym czasie, jesli uda mi się zdobyć choc kilkanaście odwiedzin dziennie. Pomyślałem że spróbuję na Blogger.com, zastanawiam się tylko czy można tam umieszczać reklamy AdSense i – jeśli zdecydowałbym sie na przasiadkę na serwer płatny – czy jest możliwość eksportu bazy danych z wpisami tak aby wszystkich nie trzeba było przenosić ręcznie.

Tu odpowiedzi będą krótkie, bo i pytania konkretne.

Tak — na Bloggerze można dodawać reklamy AdSense i robi się to banalnie łatwo — z pozycji edytora szablonu strony.

Tak — można przenieść blog z Bloggera na własny serwis. Przecież ten blog, którego właśnie czytasz, też był kiedyś pisany na Bloggerze. Potem przeniosłem go na własną domenę — kupiłem domenę, postawiłem WordPressa i skorzystałem z funkcji importu. Jedyne, co musiałem jeszcze zrobić, to pozmieniać odnośniki do wpisów, bo one nie zostały pozamieniane i wciąż wskazywały na stary adres bloga.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: , , ,
Wpisy powiązane tematycznie:

33 komentarze do artykułu “Czy blogować w darmowym serwisie albo darmowej domenie?”

  1. Taa, darmowych domen powinni zakazać!

  2. O rany, to ten blog już nie jest na Bloggerze? nawet nie zauważyłem ;p

  3. Nie wiem jak inni, ale ja mam uczulenie na darmowe domeny, a jak widzę „ogonek” yoyo, to od razu staje mi przed oczami dziecko neo, w sensie trol.
    Więc jeśli ktoś zamierza na poważnie zająć się tematem – powinien od razu pomyśleć o jakiejś swojej domenie. Wykupienie jej jest skandalicznie tanie, a jak nie wypali blogowanie – nie musisz jej przedłużać. Masz cały rok na testy 😉

  4. Nad tym tematem już kiedyś się zastanawiałem. Moja odpowiedź: bardzo opłaca się kupić własną domenę z wielu powodów. Konkretne argumenty w komentarzach w moim wpisie 😉

    A jeśli chodzi o darmowy hosting – odradzam. Takie yoyo.pl dostanie zadyszki już przy kilku wtyczkach (!) do WP, lepiej już zainwestować w jakiś tańszy hosting typu netiz.pl czy boo.pl, niż siedzieć na strasznie słabych serwerach yoyo czy cba.

  5. Ja zaczynałem na yoyo.pl 🙂 , ale wtedy jeszcze było bez reklam i w miarę dobrze chodziło
    Teraz na start wystarczy ok. 10zł żeby normalne warunki sobie stworzyć. Chyba coś kiedyś wyskrobie na ten temat

  6. @Wojtek, Ravicious: miałem na myśli darmową domenę dokładaną do płatnego hostingu. 🙂

  7. W 2009 roku (czyli już za dwa dni :)) nastąpi obniżka cen odnowień domen .pl
    http://www.webhosting.pl/NASK.obniza.ceny.odnowien.dla.domen.w.rejestrze..pl

  8. Jest jeden bardzo istotny minus takiego rozwiązania. Jak host się spiep…y to nasza praca idzie na marne. Wiadomo możemy przenieść (o ile będzie co) ale to niepotrzebna robota…

  9. @Wojtek: przesadzasz. Wystarczy mieć kopię zapasową plików, które wrzucasz na serwer (WordPress, szablon, wtyczki) i kopię bazy danych. Mnie się taka codziennie wysyła mailem. 🙂 Jak to zrobić, opiszę przy okazji.

  10. Tylko jak Tobie taką „domenę” zablokują to wszystko co sobie wypozycjonowałeś raczej tracisz…

  11. Ja używałem darmowej domeny na blogspot.com. Z jednej strony wtedy było to konieczne, bo nie wiedziałem czy prowadzenie bloga zarobi na domenę i serwer, z drugiej strony teraz mam problemy z pozycjonowaniem, bo ktoś oflagował blog na blogspot.com.

    Czasem lepiej zainwestować z miejsca.

  12. Zgadzam się oczywiście z propozycją wykupienia domeny, w końcu są tanie jak barszcz, przez pierwszy rok można testować.
    Lista darmowych serwerów: http://www.free-webhosts.com/

    http://www.000webhost.com/14305.html

    Powyżej zamieszczam link do najlepszego bezpłatnego hostingu jaki znalazłem, bez reklam i ostatnio powiększyli ilość miejsca do 1500MB. Transfer miesięczny wystarczyłby nawet dla dość dużych serwisów. Ponadto firma oferuje bardzo dobrą opcję programu partnerskiego.

  13. Reasumując – na start jakaś własna domena i tani, ale dobry hosting. Może tani brzmi dziwnie, bo to z dobrym raczej nie idzie w parze 😉 Mam na myśli najmniejszy pakiet, choć ja swój pierwszy serwer kupiłem od razu w NetArcie 🙂
    PS
    Widzę, że ktoś jeszcze posługuje się nickiem Wojtek. Może to wprowadzić małe zamieszanie. Krzysztof, jest możliwość żebym zmienił swój nick i starsze moje komentarze zmieniły podpis z automatu? Nie wiem jak to jest na blogu, bo na samodzielnie „oskryptowanej” stronie nie byłoby z tym problemu 😉

  14. @Krzysztof

    W pierwszym akapicie miałem na myśli darmową domenę dodaną do płatnego hostingu, a w drugim dodałem, że w ogóle nie warto pisać na darmowym hostingu 😉

  15. @Uwodzenia
    Czy nie da się przenieść bloga z blogger.com na własną domenę?

  16. @Tadeusz Jargiło
    Da się, już o tym było, mniej więcej pod koniec tego wpisu… Dobra, już mówię, ostatni akapit ;p

  17. @Wojtek (wojtek.es): przyznam, że nie wiem, co masz na myśli w kwestii blokowania „takiej” domeny.

    @n-kamil: i zupełnie przypadkiem ten link do „najlepszego” jest linkiem partnerskim? 🙂

    @Wojtek (www-4u.pl): z automatu na pewno się nie da, mógłbym spróbować przerobić to jakąś kwerendą w bazie danych.

  18. Jak się „firma” zwinie. Albo zablokują bo w regulaminie coś sobie napisali…

  19. Da się przenieść z bloggera na własny serwer 🙂 WordPress zaimportuje treść, jednak mój blog został oflagowany, a przez to mam problem z pozycjonowaniem 🙂 a raczej nasz pozycjoner:)

  20. @Wojtek
    Przed kupnem serwera lub domeny się „chyba” czyta regulamin?

  21. @ Maciej

    Zakładając hosting w darmowym serwisie (często zagranicznym) czytasz szczegółowo regulaminy?

  22. @Wojtek

    Krzysztof chyba napisał że te subdomeny w domenie hostingu to na płatnych hostingach, a płatne hostingi sie bierze sprawdzone i z wszystkimi danymi firmy na stronie.
    PS: Czytam regulaminy dokładnie

  23. A jak na moje potrzeby to na razie Blogger jest w porządku. Co prawda czasami czuję się ograniczony, ale w sumie jest darmowy, więc nie narzekam 🙂

  24. @Maciej
    Sorki, myślałem raczej o darmowych 😉
    Regulaminy też staram się czytać…

  25. Widzisz Krzysiek. Teraz jest dwóch Wojtków i sam nie wiem które odpowiedzi są skierowane do mnie 😀
    Chociażby tutaj jest widoczna przewaga „własnej” strony www. Ja zawsze robię zabezpieczenie żeby dwóch użytkowników nie mogło się zarejestrować pod takim samym nickiem 😉 Ba, nawet tego samego e-maila nie użyją.

  26. @Wojtek (www-4u.pl): jakbym kazał komentującym tutaj się rejestrować (WordPress ma tę funkcję), to by też nie było problemu. 🙂 No… z drugiej strony nikt by tu wtedy nie komentował. 😉

  27. Ja również proszę o zmianę nicka i adresu bloga:

    Tutaj masz opis jak to można zrobić 😛

    UPDATE wp_comments SET comment_author_url = REPLACE (comment_author_url,’kruzyk.eofe.info’,‘jacek.kruzycki.pl’)

  28. @Jacek: zrobione. Ktoś jeszcze ma ochotę uaktualnić swoje linki? 🙂

  29. A ja tak w ramach off-topicu… kiedy się można podsumowania zarobków z grudnia spodziewać ? I czy będzie jakieś podsumowanie całego roku ? 🙂

  30. Zgadzam sie, Blogger jest idealnym bezplatnym narzedziem do blogowania.

    Sam bloguje na Bloggerze i poki co chyba nie bede zmienial platformy. Bo – po co?

    Lubie Bloggera.

    Warto jeszcze dodac ze Blogger umozliwia podczepienie wlasnej domenki 🙂

    Czegoz wiecej chciec…;)

  31. @areqw: jeśli nic mi nie przeszkodzi, wpis z podsumowaniem grudnia powinien pokazać się jutro. Podsumowanie roku? Może przy okazji w tym samym wpisie, jeszcze nie wiem…

  32. @Integralny – wordpress daje mimo tego więcej swobody. Na własnym serwerze, możesz nawet zlecić lub napisać plugin na własne potrzeby. Pytanie tylko jakie są te potrzeby 🙂

  33. Blogowanie na poważnie na darmowej platformie to ciągły stres. Co jakiś czas zamykane są takie platformy. Dziś wydaje się, że WordPress ani blox nie zamkną się ale czy to pewne? Wielu myślało, że onet też nigdy nie zamknie swych blogów, ani interia nie zamknie. A zamknęły.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.