04
11
14

Co powinno być pierwsze: blog, czy fanpage?

W dzisiejszym wpisie odpowiedź na pytanie Moniki, które zostało pozostawione w formie komentarzu pod wpisem o najlepszej (w mojej ocenie) metodzie promocji nowego bloga. Zdecydowałem się nie publikować go tam, tylko odpowiedzieć na pytania w formie osobnego wpisu — dla porządku w dyskusji i dla wygody innych Czytelników, którzy mogliby mieć podobne wątpliwości.

Monika napisała tak:

Witam czytam zamieszczone teksty i w większości już otrzymałam odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Jednak jeszcze kilka spraw mnie nurtuje. Chciałabym zacząć prowadzić swój blog. Co do tematu już konkretnie wiem o czym chcę pisać i w jakiej formie. Pytanie najważniejsze czy wykupic najpierw domenę i hosting i zacząć po prostu dodawać wpisy i zacząć od znajomych zapraszając do czytania i tak grono powiększać, czy założyć najpierw fanpage i tam naświetlić że niedługo pojawi się blog o danej tematyce.

Pytanie może wydawać się pytaniem typu co było pierwsze: jajko, czy kura. Bo przecież docelowo fanpage i blog będą funkcjonować równolegle, wzajemnie się uzupełniając. Moja strategia prowadzenia blogowych fanpage jest taka, że mają one stanowić miejsce do zawiadamiania o nowych wpisach, oraz publikowania informacji, które z różnych względów nie trafiłyby na blog (bo np. są za mało istotne, albo dlatego, że mi się nie chce pisać więcej, niż dwa zdania).

Ale na drugi rzut oka odpowiedź na pytanie jest znacznie łatwiejsza.

Bo trzeba przecież pamiętać o tym, że to blog powinien być centrum Twojej aktywności. To na blogu mają pojawiać się najważniejsze materiały. Wszystkie dodatkowe kanały komunikacji (fanpage na FB, kanał na YT, profil na Twitterze, strona na Google+, profil na Instagramie) mają służyć gromadzeniu społeczności i kierowaniu ruchu na blog, a nie odwrotnie.

Uwzględniając to założenie, należałoby najpierw założyć blog i zacząć na nim cokolwiek pisać.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by od razu po pierwszym artykule założyć fanpage na FB i zacząć go promować na blogu (np. z pomocą widgeta przedstawiającego liczbę fanów).

A dlaczego nie polecam najpierw zakładać fanpage i uruchamiać blog dopiero po spopularyzowaniu tego fanpage? Bo to strata czasu. Może to trwać miesiąc czy dwa, a przez ten czas na blogu może pojawić się 10-20 artykułów, które będą stanowić wartość dla czytelników.

Bo odpowiedź na pytanie, kiedy należy założyć blog, brzmi: wczoraj. A najpóźniej dziś!

Nieistniejący blog nie buduje społeczności czytelników i siłą rzeczy nie zarabia. Ten, który ma choćby jeden wpis, już ma na to szansę.

Autor:Krzysztof Lis |
Wpisy powiązane tematycznie:

13 komentarzy do artykułu “Co powinno być pierwsze: blog, czy fanpage?”

 1. Najpierw blog a potem fanpage, nie odwrotnie. Chyba, że sam fanpage.

  Postawą jest blog, koniec i kropka 😉

 2. –> Dominik – zgadzam się z Tobą 100 procentach, sam prowadzę zespół muzyczny i najpier była sama strona > później ruch na stronie > stali klienci > forum i na końcu fanpage.

  Najpierw musimy mieć przecież fanów, a żeby mieć fanów musimy mieć bloga 😀

 3. Ogromnie dziękuję za odpowiedź. Niby wszystko oczywiste, ale jednak warto jeszcze się upewnić w swoich przekonaniach

 4. Moim zdaniem oczywiście najpierw blog a potem profil na FB. Swego czasu założyłem facebookowy profil stronie o tematyce motoryzacyjnej, którą prowadzę już od dłuższego czasu. Jako że strona przed założeniem profilu istniała w sieci już od kilku lat, nie miałem problemu z tym aby zamieścić tam interesujące treści które odsyłałyby do artykułów zamieszczonych na stronie. Ponadto mając profil na FB warto poza samymi linkami prowadzącymi do naszej strony, wrzucić od czasu jakiś inny ciekawy materiał którym może być czy to film z YouTube czy jakaś fotka.

 5. Mój kumpel zaczął prowadzić na fejsie stronkę o muzyce rockowej – bez bloga, bo stwierdził, że i tak nie będzie miał czasu na pisanie długich tekstów, a tak może pisać krótkie komentarze i polecać muzykę. Wiedzie mu się do przodu, może kiedyś podbuduje ten profil blogiem i w tym wypadku też powinien wyjść dobrze 🙂

 6. Prowadzę fanpege i muszę powiedzieć, ze to bardzo pracochłonne zajęcie. Dla mnie osobiście łatwiejszy jest fanpage niz blog, jakoś bardziej swojo czuję się w tym pierwszym. Jednak jedno i drugie przynosi jest dobrym rozwiązaniem dla promocji i pozycji. Ważne by się coś działo. Jedno wcale nie wyklucza drugiego. Mogą być jednocześnie, moim zdaniem to w niczym nie przeszkadza.

 7. Moim zdaniem najważniejsza jest strona www, jednak w dzisiejszych czasach nie można istniej bez FB w biznesie.

 8. Dobrze, że wpadłem na ten wpis bo utwierdził mnie w przekonaniu, o moim dobrym postępowaniu. Tworząc bloga chciałem nastawić się od razu na fanpage – ale jednak postawiłem na przygotowanie merytoryczne bloga. Jeżeli uda mi się jeszcze do końca roku przygotować 8-10 wpisów to wówczas zastanowię się nad wprowadzeniem fanpage. Dzięki!

 9. Na postawione w tytule pytanie nie mogę odpowiedzieć inaczej, jak tylko – fanpage. To nieodłączność przy prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu, mniejszego, czy większego. Jeden, czy kilka kolejnych blogów mogą, a raczej powinny się pojawić jako naturalne następstwo i rozwinięcie zasięgu działań i rozpowszechnienie tego, co robimy.

 10. Jak najbardziej najpierw powinno się postawić blog, choć czasami ktoś może nie myśleć o blogu, a założył fanpage aby zebrać społeczność, która rozrosła się wbrew oczekiwaniom i dopiero wtedy może powstać koncepcja bloga.

 11. Pozwolę sobie nieco inaczej spojrzeć na temat, nie blog czy fanpage, a strona firmowa czy fanpage. Ostatnio widzę że dużo firm (zwłaszcza gastronomicznych) pozycjonuje fanpage zamiast stron firmowych (których notabene nie posiada). Gdzie tu sens i logika? 🙂

 12. Zdecydowanie fanpage! On jest naszym narzędziem marketingowym!

 13. Jeśli wybór jest pomiędzy blogiem a fanpagem bez istniejącej już strony www, to zdecydowanie najpierw blog, a później promujący bloga fanpage. Natomiast jeśli posiadamy firmową stronę to w pierwszej kolejności powinno się założyć jej fanpage, ponieważ zasada, że jeśli nie ma Cię na fb nie ma Cię wcale obowiązuje także w sferze biznesowej. 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.