18
05
09

Budowa wizerunku eksperta

Dawno nic nie pisałem, więc teraz dla równowagi będzie materiał wideo. Oto nagranie mojego wykładu z RadomIT#2 sprzed niemal miesiąca. Udostępniam dzięki uprzejmości Maćka Budzicha z mediafun.pl. Maciek wideo udostępnił też u siebie razem z prezentacją Pawła Nowaka, który też zarabia na swoim blogu. Piszę o tym, bo i tam powinny się pojawiać komentarze na ten temat. Ja akurat opowiadałem o budowaniu wizerunku eksperta po to, by więcej zarobić, za to Paweł opowiedział o tym, jak zarabia na blogu i jak blogować, by zarabiać. Obejrzenie jego wykładu jasno pokazuje, jak bardzo różnią się nasze podejścia do tematu.

Tymczasem zapraszam do oglądania i komentowania. 🙂

Autor:Krzysztof Lis | Tagi: ,Wpisy powiązane tematycznie:

22 komentarze do artykułu “Budowa wizerunku eksperta”

 1. bardzo interesująca prezentacja. Dzięki za podzielenie się tymi informacjami

 2. Chyba zacznę być ekspertem na swoich blogach 🙂 Świetna prezentacja!

 3. Odnośnie dobrej treści – wcale nie jest tak różowo z tym polecaniem. Wciąż mamy do czynienia ze sporą dawką egoizmu w blogosferze.

 4. Może spora dawna egoizmu, jednak te kroki często działają w bardzo dobry sposób…

 5. Chyba byłeś bardzo spięty.
  Treść prezentacji owszem, przydatna, jednak momentami ciężko się Ciebie słuchało.
  Ale nie zniechęcaj się, ważne że wiesz co mówisz 🙂

 6. @Bartek, Tomek: dzięki. 🙂

  @Adam: chyba nie denerwowałem się bardziej, niż zwykle. Ciężko się mnie słuchało pewnie dlatego, że mówię za szybko i niewyraźnie. 😐

 7. Jest dobrze.

 8. A ja mam takie pytanie. Prezentujesz tutaj w jaki sposób stać się ekspertem itd… A czy blogowanie, a właściwie zarabianie na blogach jest dla zwykłych śmiertelników ?? Weźmy mój przykład mam 18 lat skończonego ogólniaka i praktycznie rzecz biorąc trudno powiedzieć że jestem w jakiejś dziedzinie ekspertem, trudno powiedzieć bym wiedzę ekspercką w ogóle posiadał. Czy zarabianie na blogach z moją wiedzą nie będzie po prostu czasem zmarnowanym ?? Czy nie za wcześnie na to ??

 9. Gratuluję Ci Krzysiek bardzo udanego występu!
  Super!

  Pozdrawiam zdrowo!
  Konrad

 10. @shrew, Konrad: dzięki. 🙂

  @Jakub: wykształcenie i wiek nie mają znaczenia, możesz być ekspertem w dowolnej dziedzinie, jeśli się na niej znasz. I tyle. Można być ekspertem od budowy makiet kolejowych H0 czy papierowego Warhammera RPG, nie mając żadnego wykształcenia, jeszcze w gimnazjum, prawda? 🙂

 11. Ej no – Warhammer RPG jest tylko na papierze, pozostałe to planszówki 😀

  Rozwinę myśl @Krzysztofa w innym kierunku:

  @Jakub – Możesz nawet nie być ekspertem i w trakcie blogowania się nim stać. Jeśli spędzasz nad czymś wiele godzin automatycznie wchodzisz w posiadanie pewnego zakresu wiedzy. Przykład: nie znam się na zarządzaniu pieniędzmi, ale zacząłem portfeldomowy.pl żeby się czegoś nauczyć. Jeśli masz jakiś cel albo pasję zawsze więcej się nauczysz pisząc i czytając (słuchając i mówiąc), niż gdy całość rozgrywa się tylko w twojej głowie.

 12. Dziękuje za sugestie obu Panom, ale tak szczerze mówiąc po prostu od dłuższego czasu czytam tego bloga, do tego staram się coś „liznąć” tematyki SEO. Zaplanowałem że właśnie w te wakacje (bądź co bądź najdłuższe w życiu bo po maturze) rozpocznę swoją zabawę z zarabianiem na blogach. Miałem kilka pomysłów (już zapisanych) tak jak już wcześniej napisałem troszkę wiedzy, oczywiście jeszcze e-mailowy kurs dla początkujących i tak szczerze mówiąc po obu tych filmach jestem troszkę zmieszany…

 13. @Łukasz: faktycznie, zapomniałem, że pozostałe to są bitewne. 🙂

  @Jakub: a co konkretnie Cię zmieszało?

 14. Mam pytanie odnośnie budowania wizerunku, podpisywania się pod własnymi materiałami. Otóż, czy konieczne jest podpisywanie się imieniem i nazwiskiem pod postami, czy komentarzami na innych blogach by zaistnieć w sieci jako „ekspert” lub po prostu osoba która się zna na tym o czym pisze. Powodem mego pytania jest to, że blogowanie traktuję jako hobby, sposób zarabiania pieniędzy, zaś nazwisko moje chciałbym by było kojarzone z inną dziedziną, jaką jest muzyka. Podczas wpisywania nazwiska i imienia w Google takie rzeczy się indeksują, a ja chciałbym być kojarzony tylko z muzyką. Czy można imię, nazwisko zamienić na nick? Czy autorstwo może być przypisane do nicku? I czy jeśli taki nick będzie stały, czy można nim stworzyć wizerunek….?

 15. @partner: imię czy nazwisko jak najbardziej można zamienić na nick. Byle tylko był odpowiednio unikalny i łatwy do zapamiętania. No i musisz być konsekwentny w jego wykorzystywaniu, ideałem byłoby np. posiadanie takiego samego loginu na wszystkich branżowych forach — z imieniem i nazwiskiem jest właśnie pod tym względem nieco łatwiej, bo zarówno login KLis jak i KrzLis czy KrzysztofLis będą tak samo się wiązać z moją osobą.

  Ja mam nawet gorzej, niż Ty, bo ja podpisuję się wszędzie imieniem i nazwiskiem a dwie podstawowe nisze, którymi się zajmuję, nie mają ze sobą nic wspólnego.

 16. Krzysztof najbardziej mnie zmieszało to że Ty i Paweł Nowak macie bardzo różną technikę tego co robicie… Ty wiele blogów… On tylko jeden.

 17. @Jakub: to akurat wynika z jednej prostej przyczyny — żaden z blogów, które prowadzę, nie jest w stanie na mnie zarobić tyle, ile AppleBlog na Pawła. To kwestia głównie liczby odwiedzających, ale także materiału, który na bloga można wrzucić.

 18. Dzięki za wyjaśnienie sytuacji. Pozdrawiam

 19. […] przykładów, lista oczywiście z pewnością niekompletna. Są to metody zarobienia bardziej na opinii eksperta stworzonej dzięki blogowi, niż na samym […]

 20. […] na to czasu i miejsca. Wspominałem o tym w szczegółach na wykładzie na zeszłorocznym RadomIT o budowie wizerunku eksperta. W telegraficznym […]

 21. wszyscy chcą zarabiać na blogach. większość takich „ekspertów” posiada wiedzę podobna do wiedzy dobrego gimnazjalisty.

 22. @cierniak: wiedzę ogólną być może, ale nie chodzi tu o to, że taki „ekspert” ma znać się na wszystkim do tego stopnia, by wygrać teleturniej „1 z 10”, tylko żeby znał się na tym, co pisze.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.