10
01
12

Nowy Rok najlepszym czasem aby zacząć zarabiać na blogu AKTYWNIE + darmowa książka, która może Ci w tym pomóc

Autorem tego artykułu gościnnego jest Karol K.

Mamy nowy rok. Na pewno zauważyłeś… A w parze z nowym rokiem zwykle idzie zestaw postanowień, które każdy porzuca po około dwóch tygodniach walki. Dlatego dzisiaj nie podzielę się z Tobą zestawem 168 postanowień noworocznych dla blogerów, a zamiast tego skupię się tylko na jednej rzeczy, którą może warto by się było zainteresować.

(Jeśli zaintrygowała Cię informacja o darmowej książce to przejdź na koniec posta.)

Zarabianie na blogu to temat popularny tutaj jak nigdzie indziej. Każdego miesiąca wszyscy możemy (bo ja też jestem czytelnikiem) obserwować raporty Krzysztofa na temat tego ile udało mu się zarobić i co się na ten zarobek złożyło.

Jest wiele popularnych metod przerabiania bloga na pieniądze… że się tak wyrażę. Ale te najbardziej znane są raczej pasywne w swojej naturze.

W pasywnym dochodzie oczywiście nie ma nic złego. Każdy lubi obudzić się rano i zorientować się, że podczas snu zarobił na tyle dużo, że już nie musi tego dnia pracować. Jednak droga do takich wyników może być długa. Zbudowanie pasywnego dochodu na tym poziomie zwykle kosztuje dużo pracy. Tak, praca i pasywny dochód to nierozłączna para.

Czym jest aktywne zarabianie na blogu

Mówiąc krótko, aktywne zarabianie na blogu to w praktyce zarabianie na czynnościach, które robimy w zasadzie na zewnątrz naszego bloga. Sam blog jest natomiast używany jako narzędzie do zdobycia odpowiednich kontaktów i poszerzenia swoich możliwości [w moich wpisach nazywałem taki sposób zarabiania pośrednim zarabianiem na blogu — przyp. KL].

Mówię o szeroko pojętym freelancingu i każdej innej formie zamieniania swojej wiedzy i umiejętności na pieniądze.

Kilka popularnych metod aktywnego zarabiania to:

 • Pisanie artykułów o podobnej tematyce dla innych blogów lub agencji.
 • Wszelkie inne usługi pisania czegokolwiek jeśli Twojemu potencjalnemu klientowi po prostu podoba się Twój styl.
 • Konsulting, jeśli operujesz w niszy, dla której ma to sens.
 • Nauczanie. Prowadzenie kursów, nauka jeden na jednego, itp.
 • Wszelkiego rodzaju audyty. Jeśli np. jesteś specjalistą od bezpieczeństwa komputerowego to wiele firm może skorzystać na tym, że ocenisz ich poziom bezpieczeństwa i dasz jasne wskazówki jak go podnieść.
 • Wszelkie prace związane z naturą Twojej niszy. Przykładowo, blogerzy piszący o projektowaniu stron internetowych mogą zarabiać na projektowaniu stron internetowych (mało odkrywcze, wybacz). Blogerzy piszący o grze na gitarze mogą zacząć prowadzić indywidualne kursy itp.

Metodami aktywnego zarabiania nie są natomiast ani reklama (oczywiste), ani sprzedaż własnych produktów. To drugie może się wydawać podejrzane, ale w rzeczywistości pieniądze na produktach nie są zarabiane w chwili kiedy skończymy nad nimi pracę, tylko w chwili kiedy kogoś zainteresuje nasza oferta ich sprzedaży. Czyli stanie się to pasywnie, niezależnie od tego co akurat będziemy robić w chwili tego zakupu.

Dlaczego blog jest świetny do aktywnego zarabiania

Jeden główny powód. Jeśli założysz dowolną firmę, to jedyny sposób w jaki możesz się starać udowodnić swoim klientom, że jesteś w czymś dobry to napisanie tego na Twojej stronie. W stylu „jesteśmy liderem na rynku”. A taki zwrot oczywiście nic nie znaczy i daje dokładnie zerowe świadectwo Twoich umiejętności.

Inną drogą jest zaprezentowanie klientów, z którymi się współpracowało w przeszłości – portfolio.

Z użyciem bloga, natomiast, możemy nie tylko powiedzieć komuś, że jesteśmy dobrzy, ale również to udowodnić.

Wracając do przykładu bezpieczeństwa komputerowego. Jeśli piszesz na ten temat już od jakiegoś czasu, masz określoną liczbę czytelników i jesteś rozpoznawalny, to najprawdopodobniej oznacza to, że naprawdę znasz się na rzeczy.

Dla kogo jest zarabianie aktywne

W zasadzie to sprawdza się ono w każdej niszy, ale najlepsze efekty daje chyba w niszach gdzie nie ma bezpośredniego zainteresowania produktami ze strony czytelników. Czyli najczęściej w niszach małych, w których ludzie nie są przyzwyczajeni do wydawania pieniędzy.

Jak zacząć

Jeśli chcesz przetestować czy aktywne zarabianie jest dla Ciebie to nie ominie Cię kilka ważnych kroków.

1. Musisz mieć bloga. Wiadomo.

2. Musisz być rozpoznawalny w swojej niszy lub niszach pokrewnych.

Osiągnąć to można na dwa sposoby. Albo będziesz pracował nad swoją marką wystarczająco długo, poprzez publikowanie ciekawych i wartościowych wpisów. Albo będziesz miał szczęście i jeden z Twoich artykułów (bądź artykułów gościnnych) rozprzestrzeni się wirusowo i już po kilku dniach będzie Cię znał cały świat (przesadzam).

3. Musisz dać czytelnikom do zrozumienia, że Twoja pomoc może być im potrzebna.

Po pierwsze, możesz stworzyć na swoim blogu dodatkową stronę, na której napiszesz co dokładnie oferujesz i na jakich warunkach.

Po drugie, swoje wpisy (przynajmniej niektóre) możesz tworzyć w myśl zasady „przydatne, ale niekompletne”.

Rady, które dajesz muszą być gotowe do natychmiastowego wprowadzenia w życie i muszą dawać pewne widoczne korzyści dla osoby, która je wprowadzi, ale jednocześnie nie być w 100% kompletne. Jeśli czegoś będzie brakowało to jest duża szansa, że ktoś o to zapyta, a o to właśnie chodzi.

4. Oferuj gratisy.

Mało kto potrafi odmówić darmowego gifta albo usługi. Zwłaszcza jeśli są one oferowane przez osobę znaną w danym środowisku.

Jeśli jesteś w stanie zaoferować wartościową usługę jako gratis, to jeszcze bardziej umacniasz w ten sposób swoją pozycję i zwiększasz swoje szanse na sprzedanie dalszych usług. Oczywiście trzeba dobrze wybierać osoby/firmy którym oferujesz gratisy.

5. Wszystkie inne promocyjne czynności.

Zależnie od tego jaką masz strategię, możesz zająć się także aktywną promocją swoich usług. Wszelkie zasady marketingu mają tu zastosowanie.

Przy dobrej pozycji nie jest to już nawet potrzebne. Poza tym nie potrzebujesz wielu klientów aby dobrze spieniężyć swojego bloga.

Czy aktywne zarabianie jest lepsze?

Nie koniecznie. Nigdy nie ma lepszej i gorszej drogi. Jest tylko taka, która najbardziej nam w danej chwili pasuje.

Samą ideę aktywnego zarabiania warto sprawdzić właśnie z tego powodu. Kto wie, może to właśnie w ten sposób zarobisz większość pieniędzy w 2012 roku…

Jak zbudować zaangażowaną publiczność

Pominąłem tu chyba jeden ważny aspekt … budowanie zaangażowanej publiczności Twojego bloga.

Tak się akurat składa, że mam pewną książkę na ten temat, którą chciałem Ci oddać za darmo.

Książka nosi tytuł „Engagement from Scratch” (zobacz na Amazonie). Całkiem niedawno otrzymałem jej dwa egzemplarze od autora (Danny Iny) w zamian za napisanie wczesnej recenzji, która została ostatecznie umieszczona na początku książki.

Oczywiście dwa egzemplarze nie są mi potrzebne, więc jeden chętnie oddam Tobie.

Na treść książki złożyło się wielu interesujących autorów, m.in.: Guy Kawasaki, Corbett Barr, Brian Clark i inni. Tematykę książki najlepiej opisuje chyba jej podtytuł „How super-community builders create a loyal audience and how you can do the same!” Aha, pewnie się już domyślasz, że książka jest po angielsku.

Jak ją dostać? Zostaw komentarz pod tym wpisem oraz „polub” go na Facebooku (klikając w przycisk poniżej). W komentarzu podziel się z innymi swoim pomysłem na najbardziej kreatywny sposób aktywnego zarabiania na blogu w roku 2012.

Sam wybiorę i skontaktuję się ze zwycięzcą. Wszystkie koszty przesyłki pokrywam ja.

Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

O Autorze: Karol K. (@carlosinho) to bloger, gitarzysta i fan projektowania biznesu online. Jego artykuły możesz znaleźć na newInternetOrder.com.

Autor:Krzysztof Lis | Tagi:
Wpisy powiązane tematycznie:

9 komentarzy do artykułu “Nowy Rok najlepszym czasem aby zacząć zarabiać na blogu AKTYWNIE + darmowa książka, która może Ci w tym pomóc”

 1. Czy Pan Karol K. ma kłopoty z prawem że nie zdradza swojego nazwiska? 😉
  Ciekawe ile osób będzie chętnych na darmową książkę po angielsku? Osobiście nie władam tym językiem.

 2. Ja niedawno kupiłem pierwszą książkę na Amazon i nawet nieźle się czyta. Więc i tą bym chętnie przeczytał.

  Co do pomysłu na zarabianie to chciałbym niedługo wprowadzić usługę doradztwa dla osób fizycznych jaki biznes otworzyć, jaki pomysł na biznes realizować? Od blisko 2 lat prowadzę bloga o pomysłach na biznes, dodatkowo piszę ebook o szukaniu pomysłów na biznes, więc wprowadzenie podnej usługi niebyło by problemem.

  Pozdrawiam,
  Bartłomiej Jakubowski

 3. Kłopotów z prawem nie mam, ale nie chciałem męczyć czytelników za oceanem naszym polskim „ó” (w „Król”), więc pozostałem przy K. 😉

 4. Ja chciałbym w tym roku wreszcie zacząć.
  Przeczytałem już 4 książki na temat zarabiania w sieci, wydaje mi się, że wiem już dużo, dlatego też teraz wystarczy tylko zacząć.
  Uważam, że dobrym sposobem będzie blog na temat tego : jak zarabiać w internecie. Nie tylko na blogu, ale też na inne sposoby, takie jak microworking (Amazon MTurk, Microworkers), Uploading (Sharecash) itp. 😉

 5. @Karol
  Najpierw zacznij zarabiać a później prowadź bloga o zarabianiu 😉 Puki co postaw sobie bloga opartego na Twoich zainteresowaniach.

 6. Karolu co z tym konkursem?

  Kiedy będzie rozstrzygnięcie?

 7. Przede wszystkim to warto zacząć działać jakkolwiek, byle coś robić – tutaj bym przytoczył wpis Krzyśka na temat:
  Jeśli masz coś zrobić, zrób to (najpierw) źle 🙂
  link -> http://zarabianie-na-blogu.pl/jesli-masz-cos-zrobic-zrob-to-najpierw-zle/

  Wg mnie warto zacząć myśleć w ten sposób zamiast zamartwiać się, że coś nie wychodzi .

 8. […] zarabiania na blogu jest cała masa, począwszy od obwieszenia go reklamami, przez pośrednie (aktywne) zarabianie na blogu, skończywszy na płatnym dostępie do (części) treści. Dziś chciałbym napisać o zarabianiu w […]

 9. Nie można stać w miejscu 🙂 Jeżeli coś źle robimy to i tak nie jest aż tak źle – bo coś jednak robimy. Wiadomo, że najlepiej, aby już od samego początku wszystko było zrobione ok – czasem jednak tak łatwo nie ma 🙂

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, zadaj je na forum o zarabianiu na blogach albo napisz do mnie e-maila.

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak zarabiam?

Na moich blogach i witrynach zarabiam między innymi sposobami podanymi poniżej.